Avrupa Uzay Ajansı, Dünyada Bir İlki Deneyecek

Avrupa Uzay Ajansı, Dünyada Bir İlki Deneyecek

12.11.2014 11:17 | Son Güncelleme: 12.11.2014 11:42

Avrupa Uzay Ajansı, bugün bir ilki deneyerek 67P/Churyumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı üzerine uzay aracı indirmeye çalışacak.

Avrupa ülkelerinin oluşturduğu Avrupa Uzay Ajansı (ESA), bugün bir ilki deneyerek 67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı üzerine "Philae" isimli modülü indirmeyi deneyecek.

YÖRÜNGESİNE 10 YILDA ULAŞABİLDİ

Dünya'da hayatın oluşumuna dair ipuçları arayacak olan "Philae"yi taşıyan uzay aracı Rosetta, söz konusu kuyruklu yıldızın yörüngesine 10 yılda ulaşabilmişti.

"Rosetta" adlı uzay sondasının, "Philae"yi Türkiye saati ile 10.35'te kuyruklu yıldıza 22,5 kilometre uzaklıktan bırakması planlanıyordu. Ardından bu saat 11.03'e çekildi. Ancak Philae halen bırakılmadı.

İKİ AÇIDAN BİR İLK

Proje başarıyla sonuçlanırsa ilk kez Dünya'dan bu kadar uzak bir uzay görevi yerine getirilmiş olacak. Ayrıca bilim insanları, ilk kez bir kuyruklu yıldızı çok yakından tanıma imkanı edinecek.

YEDİ SAATTE İNECEK

Philae'nin yüzeye inişi yaklaşık yedi saat sürecek. Bu sırada Rosetta ile Dünya arasındaki mesafe 500 milyon kilometreden fazla olduğu için, Rosetta'dan gelen sinyaller, 28 dakika 20 saniye gibi bir sürede Dünya'ya ulaşacak. Bu nedenle Türkiye saati ile 17.35 dolayında gerçekleşecek inişten sonra saat 18.00'de Rosetta'dan ilk haber alınabilecek.


(Philae, Rosetta'dan böyle ayrılacak)

1.3 MİLYAR EURO'LUK PROJE 1993 YILINDA ONAYLANMIŞTI

Rosetta, Güneş sistemi içindeki milyonlarca kilometre süren 10 yıllık yolculuğu sonrası 6 Ağustos'ta kuyrukluyıldıza ulaştı ve etrafında bir yörüngeye oturmuştu.

1.3 milyar euro'luk proje, 1993 yılında onaylanmıştı.


(Philae'nin iniş yapacağı bölge)

DÜNYA'DA HAYATIN OLUŞUMUNA DAİR İPUÇLARI ARAYACAK

Philae'nin inişten sonra zeminden örnekler alması ve beraberinde getirdiği üç laboratuvar cihazıyla deneyler yapması bekleniyor. Spektrometre yardımıyla incelenen maddelerin türleri belirlenecek, kuyruklu yıldızda bulunan moleküllerin yapısı aydınlığa kavuşacak. Aminoasit gibi organik maddelerin bulunması halinde, veriler Dünya'da hayatın oluşumuna dair önemli ipuçları sunacak.

Güneş Sistemi'nin buzdolapları olarak görülen kuyruklu yıldızların 4 milyar 600 milyon yıl önce oluşmuş maddeyi hâlâ sakladıkları biliniyor. Öte yandan bilim insanları Dünya'ya suyun kuyruklu yıldızlardan gelip gelmediğini de anlamaya çalışacak. Rosetta ve Philae üzerindeki kameralarla kuyruklu yıldızın yüzey haritası da çıkarılacak. Böylece 67P/Çuryumov-Gerasimenko haritalandırılmış ilk kuyruklu yıldız olacak.

Rosetta operasyonu, Avrupa Uzay Ajansı'nın Darmstadt'taki kontrol merkezinden yürütülüyor.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (9)
İLKER: Bizi ilgilendiren bir şey yok aslında ortadoğu ülkesi olarak daha temel problemleri çözemedik cennet cehennem kavramı her daim kötülüğümüz için uğraşan şeytan üç harfliler vb sonra kuyrukluyıldız işinede bakarız
PİNK: bakalım sonunda ne olacak. . .
OSMAN: :))) Allahım yarabbim şu Geri Zekalılara bak yaa. üzerinde canlı belirtisi mi olsa. . hıı olur olur. bir 10 yıl daha araştırsın bakalım o araç. . mal mal izleyin bakalım. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Avrupa Uzay Ajansı, Dünyada Bir İlki Deneyecek - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.10.2020 15:53:58. #1.14#
title