Avrupa-türkiye Turizm Zirvesi

Avrupa-türkiye Turizm Zirvesi

Muğla'nın Bodrum İlçesinin 3'üncüsüne Ev Sahipliği Yaptığı Avrupa-türkiye Turizm Zirvesi, Türk Misafirperverliğiyle Ön Plana Çıktı. Avrupa- Türkiye Turizm İş Konseyi (Ettc) Başkanı Hüseyin Baraner, Amaçlarına Ulaştıklarını Belirterek, Zirvede Türk Misafirperverliğinin ve Havayollarındaki Gelişmelerin Övüldüğünü Söyledi.

Avrupa-türkiye Turizm Zirvesi

Muğla'nın Bodrum ilçesinin 3'üncüsüne ev sahipliği yaptığı Avrupa-Türkiye Turizm Zirvesi, Türk misafirperverliğiyle ön plana çıktı. Avrupa- Türkiye Turizm İş Konseyi (ETTC) Başkanı Hüseyin Baraner, amaçlarına ulaştıklarını belirterek, zirvede Türk misafirperverliğinin ve havayollarındaki gelişmelerin övüldüğünü söyledi.

İSİS Hotel'de yapılan zirveye Muğla Valisi Temel Koçaklar, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, turizmciler, turizm üzerine yayın yapan yerli ve yabancı yayın kuruluşlarının yöneticileri, tur operatörleri, turizm üzerine mesleki eğitim gören üniversite öğrencileri katıldı. ETTC Başkanı Hüseyin Baraner'in açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özaraslan, tanıtım kampanyalarında açıklık, insani duygular ve

misafirperverliği ön plana çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti. Türkiye'yi diğer ülkelerden farklı kılan unsurun Türk insanının yapısı olduğunu belirten Özaralan, "Tanıtımda olumlu sonuçlar almaya başladık, ama yeterli değil. Teknik anlamda özel sektör ve mesleki birliklerin daha fazla katkılarını bekliyoruz. Diğer taraftan gençlik turizmi, öğrenci turizmi çok önemli; dünya turizm pastasında yüzde 20'lere varacağı tahmin ediliyor" dedi.

İki bölümde gerçekleştirilen zirveyi değerlendiren ETTC Başkanı Hüseyin Baraner, "Amacımıza ulaştık. Ege, bu işi Avrupa'da büyük çapta yapanlar tarafından masaya yatırıldı. Piyasalar neyi istiyor? Avrupa nereye gidiyor? Turistler neyi talep ediyor? Bunlar ele alındı. Ege'nin iyi bir sloganla bir bütün olarak Avrupa'ya bir ürün sunması lazım. Bu sloganı önce kendiniz yaşamanız lazım. Ondan sonrada bu sloganı Avrupa'daki insanlara yaşatmamız lazım. Hem yaşayarak hem de yaşatarak bir Ege Kültürü

oluşturulmalı. Bu dijital çağda artık dünyadaki bütün nehirlerin, dağların, taşların, denizlerin fotoğrafı çekildi. Bugün önemli olan o fotoğrafın içini yaşayarak doldurmak" diye konuştu.

Dünyada büyük bir slogan kirliğinin olduğunu söyleyen Baraner, herkesin cennetin kendisi olduğunu iddia ettiğini belirterek, bu işin iddiayla olmadığını, kendi ülkelerinde o cennetin yaşanması ve turistlere tanıtılmasının ardından bunu ürün haline getirerek kalıcı olmak suretiyle piyasalarda kalınması gerektiğini söyledi. Baraner, zirvede yapılan konuşmalarda Türk misafirperverliğinin ön plana çıkmasının mutluluk verici olduğunu da dile getirerek, şunları söyledi:

"TUI Türkiye Ceo'su Michael Kimmer, 'Paranız varsa bir oteli kopyalayabilirsiniz. Yani aynı otelden yapabilirisiniz, ama Türk misafirperverliğini kopyalamazsınız' dedi. Bu çok anlamlı idi. Bunu, Belki Türkiye yeni bir slogan olarak oluşturabilir. Ayrıca havayollarındaki gelişmeler çok övüldü. Türkiye dünyada en iyi ve modern havalimanlarına sahip. 10 yıl evvel hep kötülenirdi, o da tersine döndü. Bunun yanında 2007 verileri de çok iyi. 2006 çok zarar ettiren bir yıl oldu. 2007 iyi geçecek."

Öte yandan, zirvede Sun Express Genel Müdürü Paul Sachwaiger'e Türk turizmine katkılarından dolayı 1. Avrupa-Türkiye Turizm Ödülü olarak bir plaket verildi. Sachwaiger, plaketini Muğla Valisi Temel Koçaklar'ın elinden aldı.

(CC-CC-Y)

Kaynak: İHA