Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda İspanya Şampiyon Oldu

Salon: Yüreğir

Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda İspanya Şampiyon Oldu

Salon: Yüreğir

Hakemler: Adrianos Pavlopoulos (Yunanistan), Avi Benbenisti (İsrail), Carsten Rehling (Almanya)

İspanya: Lara 5, Tobar 5, Alejandro Zarzuela 7 (34), Pablo Zarzuela 7 (25), Alejos 7 (31), Jordan 5, Pernia 5, Avedano 6 (5), Gil 5, Garay 5, Calle 5

Türkiye: Ahmet 6 (16), Önder 5, Mustafa 5 (2), Samet 7 (28), Murat 6 (4), Haktan 5, Volkan 6(3), Cem 5, Ümit 5, Orhan 5, Abdullah 6 (4), Ramazan 5

1. Periyot: 24-12 (İspanya lehine)

Devre: 49-25 (İspanya lehine)

3. Periyot: 77-39 (İspanya lehine)

Skor:95-57 (İspanya)

Tekerlekli Sandalye Basketbol 22 Yaş Altı Gençler Avrupa Şampiyonası final karşılaşmasında, İspanya, Türkiye'yi 95-57 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

Bu sonuçla Türkiye turnuvada ikinci olurken, İsveç üçüncü, Polonya da şampiyonayı 4. sırada tamamladı. İlk periyotta seyirci desteğini de arkasına alan Türkiye maça iyi başladı. Ancak, Pablo Zarzuela ve Alejos'un attığı sayılarla periyodu 24-12 yenik kapattı. İkinci periyotta istediği oyunu sergileyemeyen ay-yıldızlı ekip, Pablo ve Alejandro Zarzuela kardeşlerle Alejos'un attığı saylara engel olamayarak, devreyi 49-25 geride tamamladı.Üçüncü periyotta da üstün oyun sergileyen İspanya, maçı 95-57 kazandı.

Milli Takım Başantrenörü Mehmet Önüt, çok güçlü bir rakip olan İspanya'nın iyi bir oyun ortaya koyduğunu belirtti. Önüt, elde edilen sonuca rağmen Dünya Şampiyonası'na katılma hakkı elde ettiklerini belirterek orada da en iyi sonucu almaya çalışacaklarını söyledi. Milli takım oyuncuları da maçta istedikleri oyunu ortaya koyamadıklarını belirterek seyirciye desteği için teşekkür etti.

Maç bitiminde şampiyonanın da sona ermesiyle kupa seramonisi yapıldı. Avrupa ikincisi olan milli takım oyuncularını seyirciler tezahüratları ile teselli etti. Üçüncü olan İsveç'e kupasını Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, ikinci olan Türkiye'ye kupa ve madalyasını Adana Valisi İlhan Atış, birinci olan İspanya'ya ise Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu Başkanı Jan Berteling verdi. Berteling, şampiyonaya ev sahipliği yapan Türkiye'nin çok iyi bir organizasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Kaynak: CHA