Avrupa Şampiyonası'ndaki Ana Hedefimiz 2. Tura Çıkmak" - Ankara

A Milli Erkek Voleybol Takımı Antrenörü Joshko Milenkoski, Avrupa Şampiyonası'nda hedeflerinin 2. tura çıkmak olduğunu söyledi.

İLKNUR YURDAKUL - A Milli Erkek Voleybol Takımı Antrenörü Joshko Milenkoski, Avrupa Şampiyonası'nda hedeflerinin 2. tura çıkmak olduğunu söyledi.

A Milli Takım, Polonya'nın ev sahipliğinde 25 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde yapılacak Avrupa Şampiyonası'nın hazırlıklarına Ankara'daki TVF Başkent Salonu'nda devam ediyor.

Takımın Makedon antrenörü Milenkoski, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Ankara'daki 2 haftalık kamp süresinin sonuna yaklaştıklarını belirterek, "Listemizde 26 oyuncu bulunuyordu ancak bunlardan bazıları sakatlık gibi nedenlerle ayrıldı. Serhat Coşkun ve Emre Savaş artık aramızda değil. Aynı şekilde Yiğit Gülmezoğlu da uzun süren iyileşme sürecinden dolayı yok. Baturalp Burak Güngör'ün düğünü nedeniyle bu hazırlık aşamasında bizimle bulunmadı ancak şimdi bizimle. Avrupa Şampiyonası için değerli bir şekilde çalışan 22 oyuncumuz bulunuyor." diye konuştu.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalardan memnun olduğunu dile getiren Milenkoski, "1 Ağustos'a kadar Ankara'da kalacağız. Sonra hazırlıkların ikinci kısmı için İstanbul'a geçeceğiz ve hazırlık karşılaşmalarına başlayacağız. İran, Bulgaristan, Çekya ve Tunus ile dostluk maçı yapacağız. Bu karşılaşmalar, formumuzu daha üst seviyelere taşımamıza yardımcı olacak. Toplamda 7-8 hazırlık karşılaşması oynayarak, Avrupa Şampiyonası'ndaki performansımızı üst seviyelere çıkaracağımızı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa Şampiyonası'nda oldukça zorlu bir grupta yer aldıklarına dikkati çeken Makedon teknik adam, şöyle devam etti:

"Avrupa Şampiyonası'ndaki ana hedefimiz 2. tura çıkmak olacak. Her ne kadar çok kolay olmasa da bu sonuca ulaşmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Şampiyonada en zor gruplarından birinde oynayacağız. İlk maçımızı Hollanda ile yapacağız. Kendilerini Dünya Ligi'nden iyi tanıyoruz. Hollanda'yı Ankara'da oynanan Dünya Ligi maçında 3-2'lik skorla yenmeyi başarmıştık. Bu da onlara karşı nasıl oynamamız gerektiğinin çok iyi bir göstergesi. Bir günlük aradan sonra Belçika ile karşılaşacağız ve son olarak Avrupa şampiyonluğu ve Dünya Ligi birinciliği bulunan Fransa ile oynayacağız. Çok zor bir grupta oynayacağız ancak bize düşen, elimizden gelenin en iyisini yapmak, iyi bir hazırlık dönemi geçirmek, oyuncularımızın Avrupa Şampiyonası'na sağlıklı ve hazırlıklı girmelerini sağlamak olacak. İnanıyorum ki büyük bir mücadele ve maksimum çaba ile sonuçlar kendiliğinden gelecektir."

- Arslan Ekşi: "İyi bir jenerasyonumuz var"

A Milli Takım'ın kaptanı Arslan Ekşi de hazırlıkların 2. haftasında bulunduklarını ve ilk haftanın çok yoğun geçtiğini söyledi.

Dünya Ligi ve Dünya Şampiyonası Elemeleri'nin ardından yaklaşık 1,5 ay dinlenme arası verdiklerini ifade eden Arslan Ekşi, "İkinci haftayı bitirmek üzereyiz, önümüzdeki hafta hazırlık maçları başlayacak." dedi.

Dünya Şampiyonası Elemeleri'nin ilk haftalarında ciddi sakatlıklar yaşadıklarını ve 4-5 oyuncudan yoksun kaldıklarını vurgulayan Arslan, "Şimdi arkadaşlarımız burada. Çok sıkı çalışıp hedefimize ulaşmak istiyoruz. Çok zor bir gruptayız. Hollanda, Belçika ve Fransa kendini ispatlamış ülkeler. Hedefimiz ilk başta gruptan çıkmak, sonra da çeyrek final oynamak." şeklinde konuştu.

Milenkoski'nin iyi ve disiplinli bir antrenör olduğunu dile getiren Arslan Ekşi, "Hocamızla iyi anlaşıyoruz. 5-6 seneden beri Türkiye'de çalışan, Türk insanını anlayan bir antrenör. Teknik ekibimiz çok iyi, birbirimize kenetlenmiş durumdayız. Arkadaşlarımla birlikte başarılı olmak istiyoruz, buna açız. İyi bir jenerasyonumuz var. Artık Polonya'da bunu göstermek istiyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.