NSA'nın Dinleme Raporu Avrupa Parlamentosu'ndan Geçti - Haberler
Haberi Paylaş

NSA'nın Dinleme Raporu Avrupa Parlamentosu'ndan Geçti

AA - Haberler | Güncel
NSA'nın Dinleme Raporu Avrupa Parlamentosu'ndan Geçti

NSA'nın Avrupa'daki dinleme faaliyetlerine ilişkin taslak rapor, Avrupa Parlamentosu'nun ilgili komisyonundan geçti.

Avrupa Parlamentosu'nun (AB), Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) bazı Avrupa ülkeleri ve liderlerini dinlediğinin ortaya çıkmasıyla ilgili olarak hazırlanan 52 sayfalık rapor taslağı, Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu'nda 7'ye karşı 33 oyla kabul edildi. 17 parlamenter ise çekimser kalmayı tercih etti.

ANALİZLER KALEME ALINDI

İngiliz parlamenter Claude Moraes tarafından kaleme alınan belgede, yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda, ABD'nin ve bazı üye ülkelerin istihbarat servislerinin tasarladığı geniş kapsamlı, karmaşık ve yüksek teknolojiye dayanan sistemlerle dünyanın her yerindeki vatandaşların iletişim ve konum verilerinin daha önce örneğine rastlanmamış boyutta ve ayrım yapılmaksızın toplandığı, saklandığı ve analiz edildiğinin belirlendiği ifade ediliyor.

"GÜVENİ SARSIYOR"

Komisyon tarafından yapılan araştırmada, özellikle NSA ve İngiltere'deki muadili GCHQ'nin faaliyetlerinin yasa dışı boyutuna vurgu yapılarak bu faaliyetlerin, birbirlerini müttefik olarak gören ülkeler arasındaki güveni derinden sarstığı kaydediliyor.

"DERİN ŞÜPHE" VURGUSU

Bu boyutta veri toplamanın terörizmle mücadele amacıyla yapıldığına yönelik "derin şüphe" duyulduğunun belirtildiği taslak belgede, NSA'nın yürüttüğü Prism, Bullrun ve GCHQ'nin yürüttüğü Tempora ve Edgehill programlarının yasalara uygunluğu, gerekliliği ve orantılılığı sorgulanıyor.

SNOWDEN'A VİZE ÇIKMADI

Oylamada, eski NSA sistem analisti Edward Snowden'a iltica hakkı tanınmasına yönelik değişiklik önergesi kabul görmedi.

Oylamadan sonra basına konuşan Moraes, güvenlik amaçlı veri toplamayla bu amaçla yapılmayan veri toplama arasına bir çizgi çekmek istediklerini söyledi.

Rapor, AP genel kurulunda yapılacak oturum ve oylamanın ardından nihai halini alacak.

NSA'nın Dinleme Raporu Avrupa Parlamentosu'ndan Geçti

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım