Avrupa Parlamentosu 50 Yaşında

Avrupa Parlamentosu 50 Yaşında

İlk Genel Kurulunu 12 Mart 1958'de Yapan Avrupa Parlamentosu (AP) Bugün 50 Yılını Doldurdu.

Avrupa Parlamentosu 50 Yaşında

İlk genel kurulunu 12 Mart 1958'de yapan Avrupa Parlamentosu (AP) bugün 50 yılını doldurdu.

AP'nin kuruluşunun 50. yılı kutlanmasında AP Başkanı Hans Gert Pöttering, Slovenya Başbakanı ve AB Dönem Başkanı Janes Jansa, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso birer konuşma yaptı. Parlamentodaki oturumda konuşan Pöttering, "Sizleri burada aramızda bulunan parlamentonun eski başkanlarını alkışlamaya davet ediyorum. Aramızda bulunan eski başkanlardan Emilio Columbo, Lord Henry Plumb, Enrique Baron Crespo, Egon Klepsch, Klaus Hansch, Jose Maria Gil Robles, Nicole Fontaine ve Josep Borrell'e hoş geldiniz diyorum. Bugün 27 Avrupa ülkesinden 785 milletvekili, 7 siyasi grubu ve 150'den fazla ulusal siyasi partiyi temsil ediyoruz. 500 milyona yakın AB vatandaşının temsilcileriyiz ve AB'deki bütün siyasi eğilimleri yansıtıyoruz. Avrupa politikalarında kendine güvenen ana oyuncular olduk" dedi. Jansa ise, "Avrupa demokrasisini ve Avrupa değerlerini yükseltmede, bu yönde gelecekte yapacağınız işlerde size başarılar dilerim" diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Barroso da, "50 yıl içinde AP güç ve imtiyaz kazandı. 15 yaşındayken bir geleceğiniz, 25 yaşınızdayken sorunlarınız vardır. 40 yaşında ise tecrübeye sahip olursunuz. Avrupa demokrasisinin sadece geçmişteki büyük tarihi ile değil, gelecekte de var olacağını gururla söyleyebiliriz. Sizlere Avrupa Komisyonu ve kendi adıma en iyi dileklerimi arz ediyor, geçmişte Avrupa için yaptıklarız için teşekkür ediyorum" dedi.

Parlamentoda yapılan konuşmaların ardından Avrupa Gençlik Orkestrası Avrupa Marşı'nı çalarak parlamenterlere bir resital sundu.

(MS-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA