Avrupa'nın Yol Tuzu Kırşehir'den

Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel
Avrupa'nın Yol Tuzu Kırşehir'den

Abdullah Yıldız - Çetin geçen kış aylarında Avrupa ülkelerinde yoğun olarak kullanılan yol tuzları, Kırşehir'deki tuz ocağından gidiyor.

Abdullah Yıldız - Çetin geçen kış aylarında Avrupa ülkelerinde yoğun olarak kullanılan yol tuzları, Kırşehir'deki tuz ocağından gidiyor.

Mucur ilçesindeki Tepesidelik Tuz Ocağı'nı işleten Hasançebi Grup şirketlerinden Kothas Salt'ın maden sorumlusu Yılmaz Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TEKEL'in özelleştirmesinden sonra devraldıkları Tepesidelik Tuz Ocağı'nda kış hazırlık sürecine başladıklarını söyledi.

Yerin 40-45 metre altından çıkarılan tuzu Türkiye'nin çeşitli illerine ve Avrupa ülkelerine sevk ettiklerini ifade eden Kurtoğlu, özellikle geçen yıl yol tuzu konusunda aşırı talebe cevap vermekte zorlandıklarını dile getirdi.

Kurtoğlu, üretim kapasitesini arttırdıklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Burada, günlük ortalama 500 ton tuz üretimi yapılıyor. Kışa hazırlık çalışmalarımıza başladık. Türkiye'nin en kaliteli kaya tuzunu çıkarıyoruz. Aldığımız sorumluluğun bilincindeyiz. 2011 kış şartlarının çok zorlu geçmesi sebebiyle Türkiye'ye tuz yetiştirmek için gece gündüz aralıksız çalıştık. Diğer madenlerin aktif olmaması neticesinde bize yönelen talepleri karşılayabilmek için kapasitemizi günlük bin tona çıkardık."

İhracata da ağırlık vermeye başladıklarını anlatan Kurtoğlu, geçen sene Almanya ve Hollanda'ya 23 bin ton yol tuzu ihraç ettiklerini belirtti. Kurtoğlu, bu sene rakamın daha da artacağını belirterek, Almanya ve Hollanda'ya ihraç edilen yol tuzunun, bu ülkeler üzerinden diğer Avrupa ülkelerine de gönderildiğini kaydetti.

Yayıncı: İrfan Cemiloğlu - KIRŞEHİR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title