Avrupa'nın 6. Harikası

Spor Toto Süper Lig, Deloitte raporunda Avrupa’nın en iyi 5 liginin hemen arkasından 6. sırada geldi. Türkiye’nin 734 milyon euroluk gelir değeriyle kat ettiği yol raporlar halinde verildi.

Avrupa'nın 6. Harikası

CELAL UMUT EREN

Deloitte tarafından her yıl Haziran ayı içerisinde yayınlanan, "Yıllık futbol gelirleri raporu" 2018 raporuyla dikkat çekti. Özellikle Türkiye'nin gelirler bakımından ortaya koyduğu rakamlar göze çarptı.

Spor Toto Süper Lig için 2016-17 sezonu gelirleri tek tek analiz ederek detaylıca yer verildi. Buna göre, Türkiye, Avrupa'nın en büyük 5 ligi; İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1'den sonra 6. sıradan geldi.

734 milyon euroluk geliriyle dikkat çeken Spor Toto Süper Lig'de; maç günü gelirleri, yayın gelirleri, reklamlar ve diğer gelir kalemleri ele alındı.

Deloitte'un raporunda; maç günü gelirleri 88 milyon euro, sponsorluk-reklam gelirleri 242 milyon euro, yayın gelirleri 352 milyon euro ve diğer gelir kalemleri 52 milyon euro olarak saptandı. Türkiye özellikle 6 ile 14. sıra arasında bulunan ülkeler içinde 352 milyon euroluk yayın geliriyle birinci sırada yer aldı.

242 milyon euroluk sponsorluk ve reklam gelirinde ise ikinci sıradan geldi. Türkiye'nin 734 milyon euroyu bulan bu gelir değerinde özellikle yayın gelirlerinin 352 milyon euroluk bir değerle yarı yarıya gelmesi öne çıkıyor.

Spor Toto Süper Lig'de ayrıca kulüp başına düşen gelirin 41 milyon euro olduğu da gösterildi. Bu alanda da Türkiye'yi sadece 44 milyon euro ile Rusya geçti.

900 milyon euroluk artış

Her yıl Deloitte tarafından yayınlanan raporda ciddi bir artış göze çarptı. Buna göre Haziran 2018'de çıkan yeni raporda, 2015-16 ile 2016-17 sezonu arasında ciddi bir gelir farkı göze çarptı. 2016-17 sezonunda 900 milyon euroluk artış görülürken, 25.5 milyar euroya ulaşıldığı görüldü.

Premier Lig uçtu!

Hazırlanan raporda İngiltere Premier Lig'de yaşanan artış ve büyük değer dikkat çekiyor. 5 milyar 297 milyon euroluk gelirle Premier Lig zirveyi aldı.

Premier Lig'de yer alan 20 kulübe düşen ortalama gelir ise 265 milyon euroyu buldu. Her maç ortalama 35 bin 838'lik katılımın olduğu İngiltere, en yakın rakibi İspanya La Liga'ya ciddi fark arttı.

La Liga'nın geliri 2 milyar 854 milyon euro olurken, Premier Lig'in yarısında kaldı. İspanya'yı sırasıyla 3. sırada olan Almanya Bundesliga, 4. İtalya Serie A ve 5. sırada olan Fransa Ligue 1 takip ediyor.

EURO 2024 vurgusu

Deloitte'un Türkiye için yazdığı raporda EURO 2024 vurgusu yapıldı. Türkiye'nin EURO 2024 için ortaya koyduğu ev sahipliği adaylığının bu gelir değerlerini daha da artıracağı tahmininde bulunuldu. Adaylık sürecinin Spor Toto Süper Lig'in değerlerine artı değer katacağı ifade edildi.

Sıralamada dikkat çekti

Türkiye, lig bakımından değer sıralamasında önemli ülkeleri geçti. Türkiye, sırasıyla Rusya, Hollanda, Portekiz, İskoçya, Danimarka, Avusturya, İsveç ve Polonya gibi ülkelerin liglerinin önünde yer aldı.

Kaynak: Skorer