Avrupa Konseyi Haberleri

Avrupa Konseyi haber, Avrupa Konseyi son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Avrupa Konseyi - 13.08.2021
Aeneas Kültür Rotası Tescillendi
Geçtiğimiz gün Balıkesir'e ziyarette bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Avlu Kongre Merkezinde düzenlenen Aeneas Kültür Rotası Tanıtım Programında söz konusu rotanın tescili ile birlikte; sahip olunan rakipsiz kültür, tarih, doğa ve medeniyet zenginliğinin korunarak Türkiye için kazanca ve faydaya dönüşeceğini belirtti. Aeneas Kültür Rotası'nın Avrupa Konseyi Kültür Rotaları programının ilk arkeolojik rotası olmasıyla da ciddi bir değer taşıdığını sözlerine ekledi.
Avrupa Konseyi - 02.08.2021
Türkiye, Yunanistan'ın Batı Trakya Türk Azınlığına ait 12 ilkokulu kapatma kararını kınadı
Yunanistan'ın, bir yandan öğrenci azlığı bahanesiyle ilkokul kapatırken diğer yandan ihtiyaç olmasına rağmen yeni azınlık ortaokul/lisesi açılması taleplerini görmezden geldiği ve azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını çeşitli bahanelerle ihlal ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Yunanistan'ı, son yasal düzenlemelerde de görülen, azınlık okullarına yönelik uyguladığı ayrımcı politikaya son vermeye davet ediyoruz. Uluslararası toplum, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi üyesi bir ülkede insan haklarının sistemli bir biçimde ihlal edilmesine daha fazla seyirci kalmamalıdır.
Avrupa Konseyi - 01.08.2021
Haftanın tarihine bakış
1949 - Avrupa Konseyi, ilk toplantısını Strasbourg'ta yaptı.
Avrupa Konseyi - 30.07.2021
İnsan ticareti mağdurları topluma yeniden kazandırılıyor
3- Türkiye, hangi sözleşmelere taraf, bu konuda hangi adımları attı? Türkiye, insan ticaretiyle mücadele alanında en önemli düzenleme olan ve "Palermo Protokolü" olarak da bilinen Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Ek İnsan Ticaretinin, Özellikle Kadın ve Çocuk Ticaretinin Önlenmesine, Durdurulmasına Cezalandırılmasına İlişkin Protokol ile Avrupa Konseyi İnsan Ticaretine Karşı Eylem Sözleşmesini imzalayarak iç hukukuna dahil etti.
Avrupa Konseyi - 22.07.2021
Ukrayna: Rusya'nın Kuzey Akım 2 projesinin oluşturduğu krizden yararlanan taraf olması sorun
Ülkesinin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinde dönem başkanlığını yaptığına dikkati çeken Szijjarto, "Ukrayna'nın doğusu meselesinin barış yoluyla çözülmesinden yanayız.
Avrupa Konseyi - 22.07.2021
Yunan yetkililer, göçmenlere yönelik suistimalleri bildiren STK'leri hedef aldı
Ayrıca Mart, Mayıs ve Eylül 2020'de Yunanistan'ın, sığınma ve göçmen konularında çalışan STK'lerin kaydı ve sertifikalandırılmasıyla ilgili kurallar getirmesinin bu grupların Yunanistan'da faaliyet gösterebilmeleri konusunda ciddi endişelere yol açtığı aktarıldı. Bu kurallar, üç Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü ve Avrupa Konseyi'nin STK Hukuku Uzman Konseyi ve İnsan Hakları Komiserliğinin müdahalelerine yol açmıştı.
Avrupa Konseyi - 19.07.2021
AB Konseyi Başkanı Michel Azerbaycan'da
AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Kafkasya ziyareti kapsamında Ermenistan'daki temaslarını tamamlamasının ardından Azerbaycan'a geldi. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gelen Michel, ziyaret sırasında Avrupa Konseyi ile Azerbaycan arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik görüşmeler gerçekleştirecek.
Avrupa Konseyi - 14.07.2021
Gümülcine Başkonsolosu Ömeroğlu: "Darbeci askerler iade edilseydi Türk-Yunan ilişkileri farklı yönde olurdu"
Ömeroğlu, bu çerçevede Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve AGİT dahil olmak üzere uluslararası mekanizmalarla iş birliğinin devam ettiğini belirterek yabancı muhataplarla yapılan tüm görüşmelerde konunun gündeme getirildiğini söyledi.
Avrupa Konseyi - 11.07.2021
AK Parti İnönü İlçe Danışma Toplantısı yapıldı
İlçe Belediye Başkanı Kadir Bozkurt'a yaptığı çalışmalar için teşekkür eden Günay, şöyle devam etti: "Uyumlu şekilde çalışınca böyle güzel sonuçlar ortaya çıkıyor. 2023 hedeflerimiz doğrultusunda daha çok çalışacağız ve birbirimize destek olacağız. İnşallah bundan sonra da aynı birlik ve beraberlikle yolumuza devam edeceğiz. Bizim için her yılın ayrı bir önemi var. Siyasete girdiğimden bu yana her yılın ayrı bir hatırası ayrı bir badiresi var. Kolay geçmedi. Şöyle geriye dönüp baktığımda Türkiye ve Osmanlı tarihinde de biz bu badireleri atlatmışız. Yine Türkiye çok zor bir dönemden geçiyor. O yüzden birlik beraberliğimizin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. 2015 yılından bu yana Avrupa Konseyi'nde görevim var.
Avrupa Konseyi - 09.07.2021
Son dakika! Bakan Çavuşoğlu: "Afganistan'ın ekonomik kalkınmasına destekleyebiliriz"
Çavuşoğlu: "İnsan Hakları Eylem Planı'nı hayata geçireceğiz" Çavuşoğlu, "Türkiye demokratik bir ülke. Türkiye bu kapsamda AB'ye yönelik, AB Konseyi'ne yönelik yükümlülüklerini yerine getiriyor. Geçmişte zor zamanlarımız oldu. Gezi olayları, FETÖ'nün darbe girişimi gibi zorlu zamanlar yaşadık. Hükümetin şu anda Türkiye'de reformlar gerçekleştiren bir hükümet. İki yıl önce yargı reformu stratejisini hayata geçirdik ve büyük bir kararlılıkla bu reformlarla devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın haklarını ve milyonlarca mülteci haklarını savunmaya korumaya devam ediyoruz. Bu yılda başka bir reform paketini hayata geçireceğiz. İnsan Hakları Eylem Planı'nı hayata geçireceğiz. Bu planı ilgili bütün paydaşların katılımıyla hazırladık. Mahkemeler, savcılar, hakimler, STK'lar, akademisyenler bu sürece dahil oldu. Aynı şekilde Avrupa Konseyi ile de beraber çalışıyoruz, Türkiye Avrupa Konseyi'nin kurucu üyelerinden birisi.
Avrupa Konseyi - 01.07.2021
İstanbul Bilgi Üniversitesi, insan haklarını yapay zeka alanında da korumayı amaçlıyor
Hak temelli yapay zeka anlayışıyla yola çıkan MIND Platformu, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü doğrultusunda yapay zekanın geliştirilmesi, tasarlanması ve uygulanması için hukuki bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan Avrupa Konseyi Yapay Zeka Ad Hoc Komitesi'nin (CAHAI) çalışmaları kapsamında faaliyet gösteriyor.
Avrupa Konseyi - 30.06.2021
İskeçe Türk Birliğinin resmi statüsünün iadesi talebi Yunan mahkemesince tekrar reddedildi
İTB'den yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan Yargıtayının, İTB ile ilgili AİHM kararının uygulanması doğrultusunda Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin yıllardır yaptığı ve son dönemde de yoğunlaştırdığı çağrı ve uyarıları dikkate almadığı belirtilerek, "Yunanistan Yüksek Mahkemesinin İskeçe Türk Birliğinin talebini ikinci kez reddetmesi karşısında derin hayal kırıklığımızı ifade etmek isteriz.
Avrupa Konseyi - 30.06.2021
TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Uncuoğlu, komisyon raporu hakkında bilgi verdi Açıklaması
Komisyon Başkanı Uncuoğlu, raporda Mevcut Yapı Stoku ve Depreme Dayanıklı Yapı Üretimi" başlığı altında yapı stoku ve hasar görebilirliklerinin değerlendirildiğini; Türkiye'deki mevcut binaların yüzde 16'sının 1970'li, yüzde 22'sinin 1980'li, yüzde 24'ünün 1990'lı yıllarda, yaklaşık yüzde 21'inin ise 2000 yılı sonrasında inşa edildiğini kaydetti. Uncuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hasar görebilirliği yüksek olan 2000 yılı öncesi binalar, yapı stokunun yaklaşık yüzde 80'ini teşkil etmektedir. Ülkemizde hasar görebilirliği yüksek olduğu değerlendirilen 6,7 milyon bağımsız bölümün 20 yıl içerisinde dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Türkiye genelinde 213 bin 533 riskli yapı tespit edilmiş, bunların yüzde 87'sini teşkil eden 186 bin 275 binanın yıkımı gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda 2 bin 97 riskli binanın tespiti idarece resen yapılmış olup, bu yapılardan 1211'inin yıkımı gerçekleştirilmiştir. Binaların iyileştirilmesi ve dönüşümü kapsamında, 2002 yılından sonra ortaya konulan acil eylem planları doğrultusunda TOKİ tarafından yaklaşık 1 milyon konut yapılmıştır. Konut projelerinin yanı sıra okul, hastane, stadyum, millet bahçesi gibi projeler de hayata geçirilmiştir. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, yaklaşık 100 bin kentsel dönüşüm konutunun teslimi yapılmış ve 57 bin konutun üretimi, 88 bin konutun projelendirme çalışması ise devam etmektedir." "1 milyon 421 bin 340 konut ve iş yerinin dönüşüm çalışmaları başlatıldı" Komisyon Başkanı Recep Uncuoğlu, 2006-2025 dönemini kapsayan İSMEP projesine 2020 yılı sonu itibarıyla Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Alman Kalkınma Bankası gibi kuruluşlardan 2,028 milyar avro dış kredi sağlandığını, 1999 öncesinde inşa edilen 1589 kamu yapısının 1201'inin güçlendirildiğini veya yeniden inşa edildiğini; sağlam olan veya diğer kuruluşlar tarafından tamamlanan 127 bina ile birlikte İstanbul'da toplam 1384 kamu binasının depreme karşı güvenli hale getirildiğini anlattı.
Avrupa Konseyi - 29.06.2021
Son Dakika | Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti
Milletlerarası antlaşmaların feshine ilişkin işlemlerin, kaynağını Anayasadan alan yürütme yetkisi ve görevi kapsamında Cumhurbaşkanı tarafından yapılacağı belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi: "Yürütme yetkisinin Anayasa gereğince Cumhurbaşkanına ait olması, milletlerarası antlaşmaların feshedilmesinin yürütme yetkisine ilişkin olması ve TBMM'ne milletlerarası antlaşmaların feshedilmesine ilişkin olarak Anayasa ve kanunlarda herhangi bir görev veya yetki verilmemiş olması hususlarının birlikte değerlendirilmesinden, milletlerarası antlaşmaların feshine ilişkin işlemlerin, kaynağını Anayasadan alan yürütme yetkisi ve görevi kapsamında Cumhurbaşkanı tarafından yapılacağı, antlaşmayı onaylayıp onaylamama konusunda takdir yetkisi bulunan Cumhurbaşkanının, yürütme faaliyetine ilişkin fesih yetkisini kullanırken yasama organının bir işlem tesis etmesine gerek bulunmadığı sonucuna varılmaktadır." Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile sözleşmenin feshedilmesi yetkisinin bulunduğu aktarılan gerekçede, "Sözleşmenin 80'inci maddesinde, 'Her taraf istediği zaman Avrupa Konseyi Genel Sekreteri'ne yapacağı bir bildirimle bu sözleşmeyi feshedebilir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Avrupa Konseyi Haberleri | Avrupa Konseyi Haber - Haberler - Sayfa 4 - Avrupa Konseyi haberleri, son dakika avrupa konseyi haber ve gelişmeleri burada. AB, Japonya ve 5 ülkeyi güvenli seyahat listesinden çıkardı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 28.11.2021 05:27:18. #1.14#

title