Avrupa Konseyi'nde Dörtlü Kıbrıs Toplantısı

Avrupa Konseyi'nde Dörtlü Kıbrıs Toplantısı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (Akpm) Başkanı Rene Van Der Linden'in Girişimiyle Türk, Yunan, Kıbrıslı Türk ve Rum Parlamenterlerin de Katımıyla Düzenlenen Dörtlü Toplantıda Linden, Kıbrıs Konusunda Tarafların Diplomasiye Ağırlık Vermeleri Gerektiğini Belirtti.

Avrupa Konseyi'nde Dörtlü Kıbrıs Toplantısı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden'in girişimiyle Türk, Yunan, Kıbrıslı Türk ve Rum parlamenterlerin de katımıyla düzenlenen dörtlü toplantıda Linden, Kıbrıs konusunda tarafların diplomasiye ağırlık vermeleri gerektiğini belirtti.

AKPM Başkanı Linden'in liderliğinde başlayan ve yaklaşık 1 saat süren toplantının sonunda Linden, görüşmeleri mükemmel olarak nitelendirdi. Kıbrıs sorununda tarafların aralarındaki diyalogu geliştirmesinde parlamenterlere büyük rol düştüğünü ifade eden Linden, "Parlamenterler olarak sahip olduğumuz olanakları ve gücü etkili ve yumuşak bir biçimde kullanmamız gerekir" dedi.

Yakın zamanda Kıbrıs'ı ziyaret edeceğini belirten Linden, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin her iki tarafın dini liderlerinin biraraya gelmesi ve ortak su arıtma tesisi projesinin hayata geçirilmesi adına adımlar atılmasına önem verdiğini belirtti. Toplantıda adadaki askeri gücün varlığına da değinen Linden, toplumlar arası sağduyunun sağlanması için her iki tarafında kent merkezlerindeki askeri gücün varlığını azaltmasının önemli olduğunu vurguladı.

AK Parti Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Tüm taraflar bu toplantıyı memnuniyetle kabul etti ve oldukça olumlu bir havada geçti. Linden'in de söylediği gibi, KKTC'deki üniversitelerin 'Bolonya' sürecine dahil edilmesi konusunda ve bu tür konuların politize edilmemesi konusunda da ortak bir sonuca vardık" dedi.

Lokmacı Geçidi ve askeri varlığın azaltılması konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Sayın Linden görüşünü söyledikten sonra, biz bu konuda Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün hazırladığı rapor doğrultusunda adım atılması gerektiğini söyledik. Ayrıca Lefkoşa'daki iki belediyenin ortak yürüttüğü su arıtma projesinin desteklenmesi konusunda da fikir birliğine vardık" diye konuştu.

Çavuşoğlu, dini liderlerin her iki tarafı ziyaret etmesinin desteklenmesi ve sivil toplum örgütlerinin biraraya getirilmesi gibi konularda parlamenterler olarak mutabık kaldıklarını da sözlerine ekledi.

(BD-EA-OYK-SN-D)