Avrupa Komisyonu, Undp ile KKTC'de Ara Bölgenin Mayın Temizliği İçin Anlaşma Yaptı

Avrupa Komisyonu, Undp ile KKTC'de Ara Bölgenin Mayın Temizliği İçin Anlaşma Yaptı

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs'ta Ara Bölgenin Mayınlardan Arındırılmasının Tamamlanması İçin BM Kalkınma Programı (Undp) ile 4 Milyon Euro Değerinde Bir Kontrat İmzaladı.

Avrupa Komisyonu, Undp ile KKTC'de Ara Bölgenin Mayın Temizliği İçin Anlaşma Yaptı

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs'ta ara bölgenin mayınlardan arındırılmasının tamamlanması için BM Kalkınma Programı (UNDP) ile 4 milyon euro değerinde bir kontrat imzaladı.

KKTC'de ara bölgedeki mayın temizleme sürecinin tamamlanmasını sağlayacak kontrat, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik kalkınması için ayrılan 259 milyon euroluk AB Mali Yardım Programı'nın uzlaşma başlığından finanse edilecek. Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, ara bölgedeki mayın temizleme çalışmaları bugüne kadar 5 milyon euro değerindeki AB destekli programlarla yürütüldü. UNDP'nin idare ettiği mayın temizleme çalışmalarını, Teknik Standartlar ve Kıbrıs için Yönergeler ile Uluslararası Maden

Operasyon Standartları ile uyumlu olarak Mayın Operasyon Merkezi yürütüyordu. AB Komisyonu Üyesi Olli Rehn, kontratın imzalanması sonrasında yaptığı açıklamada, mayınların arındırılmasıyla ilgili projenin bütün AB üye devletleri tarafından desteklendiğini söyledi. Projenin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından da kabul edildiğini kaydeden Rehn, "Bu adım, adadaki iki toplum arasındaki uzlaşma ve güven artırıcı önlemler açısından önemlidir. Bu nedenle desteklenmelidir" dedi.

Ara bölgenin mayından arındırılmasının toplam 9 milyon euroya mal olması bekleniyor.

(TAK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA