Avrupa Komisyonu Onaylarsa, Cenazeler de 'Schengen'e Tabi Olacak

Avrupa Komisyonu Onaylarsa, Cenazeler de 'Schengen'e Tabi Olacak

MURAT Arslanoğlu, birlik vatandaşlarının, Avrupa Birliği içerisinde vizesiz ve gümrüksüz seyahat edebiliyorken, mevcut yasa ve yönetmeliklerin cenazeler için uygulanmadığını ifade etti.

Avrupa Komisyonu Onaylarsa, Cenazeler de 'Schengen'e Tabi Olacak

MURAT Arslanoğlu, birlik vatandaşlarının, Avrupa Birliği içerisinde vizesiz ve gümrüksüz seyahat edebiliyorken, mevcut yasa ve yönetmeliklerin cenazeler için uygulanmadığını ifade etti. Arslanoğlu, federasyonun başlattığı bu çalışma ile cenaze transferlerinin de gümrüksüz gerçekleştirilmesine olanak sağlayacağını söyledi: "Şu anda uygulamada olan 2 çok uluslu anlaşma mevcut. 1937 yılında imzalanan Berlin Anlaşması ve 1973 yılında imzalanan Strazburg Anlaşması. Bu anlaşmalar, transfer edilecek cenazelerin korunması için ilaçlanması, çinko tabut kullanılması, evrak temini gibi kuralları belirlemiş ve çoğunluğu Avrupa ülkesi olmak üzere birçok ülke tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi."

'KOLAYLIK OLACAK'

"Türkiye, her iki anlaşmayı imzaladı. Avrupa Cenaze Hizmetleri Federasyonu 24 Mayıs 2018 günü üyelerine gönderdiği sirkülerde, cenazeler için Schengen çalışmasının bir anketle başlatıldığını ve uluslararası cenaze hizmeti veren şirketlerin bu ankete katılmasını talep etti. Cenaze için Schengen çalışması sonuçlandığında, Avrupa Komisyonu'na sunulacak. Çalışma, Avrupa Komisyonu'nda onaylandığı takdirde, Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında cenazeler gümrüksüz transfer edilebileceği gibi, cenazelerin ilaçlamadan soğuk havalı araçlarla, çinko tabut kullanımına gerek kalmadan nakledilebilmesine imkan sağlanacak. Bu bizim izin büyük kolaylık sağlarken, fiyatlarda da düşüş olacak."

Kaynak: Hürriyet