Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği (Elfa) Genel Kurulu

Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği (Elfa) Genel Kurulu

17.04.2015 18:23 | Son Güncelleme: 17.04.2015 18:23
Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği (Elfa) Genel Kurulu

Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği (ELFA) genel kurul toplantısı ve ELFA İstanbul AGM 2015 konferansı, Yeditepe Üniversitesi'nde başladı.

Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği (ELFA) genel kurul toplantısı ve ELFA İstanbul AGM 2015 konferansı, Yeditepe Üniversitesi'nde başladı. 

Yeditepe Üniversitesi açıklamasına göre, Yönetim Kurulu Başkanlığını Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr Haluk Kabaalioğlu'nun yürüttüğü ELFA  genel kurul toplantısı ve ELFA İstanbul AGM 2015 konferansı Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde başladı.

19 Nisan 2015 tarihine kadar devam edecek olan toplantıya, 32 ülkeden 100'den fazla hukuk fakültesinin dekanı, profesör ve 200 delege katılıyor. 

Güncel hukuk konuları ve hukuk eğitimine ilişkin sorunların tartışılacağı ELFA İstanbul AGM 2015 Konferansı'nın açılışında konuşan Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof Dr Nurcan Baç, Yeditepe Üniversitesi hakkında delegeyi bilgilendirerek, bu gibi önemli uluslararası toplantıları gerçekleştirdikleri için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve aynı zamanda ELFA Yönetim Kurulu Başkanı Kabaalioğlu ise Yeditepe Üniversitesi Kurucu Başkanı Bedrettin Dalan'ın mesajını katılımcılarla paylaştı.

Dalan mesajında "Hukukun bütün insanlığa eşit, adil ve hızlı dağıtılması için gerekli olan ön şart iyi hukuk eğitiminden geçmektir. Mutluluğu sadece ve sadece hukuk getirir. Zenginlik ise hukukun yan ürünüdür. Hukuku öne almayan bütün toplumlar maalesef fakir kalmaya mahkumdur. Dileğim, bütün dünyada modern hukuk düzeninin, insan haklarının sağlanmasıdır" ifadelerini kullandı.

 

-"Adalet olmazsa hukuk olmaz"

Konferansta ilk olarak söz alan Avrupa Birliği Adalet Divanı Başkanı (Genel Mahkeme) ve Lüksemburg Üniversitesi İdare Konseyi Yargıç Prof Dr Marc Jaeger, konuşmasında Genel Mahkeme'nin Avrupa Birliği yargı sistemindeki yerinden bahsetti.

Hukuk Fakültesi dekanlarının en önemli görevinin; öğrencilere özellikle Avrupa Hukuku'nun farklı görünümlerini öğretmek olduğunu belirten Jaeger, "Yeditepe Üniversitesi'nin kurucusu Bedrettin Dalan'ın konuşmasında 'Hukuk olmazsa, mutluluk olmaz' sözlerine ek olarak adalet de olmazsa mutluluk olmaz. Öyleyse, hukuk öğrencilerinin eğitiminde Avrupa Birliği'nin sağladığı hakları atlamamalıyız" dedi.

Konferansın diğer konuşmacıları arasında,  Amerikan Hukuk Fakülteleri Birliği (AALS)  Başkanı ve Kaliforniya Üniversitesi Hastings Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr Leo Martinez, Batı Avusturalya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr Erika J Techera,  Pekin Üniversitesi Uluslararası Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr Philip McConnaughay, Kazan Federal Üniversitesi Dekanı Prof Dr Ildar Tarkhanov gibi dünyaca ünlü hukukçular yer aldı.

ELFA, Avrupa'da yer alan 80 hukuk fakültesinin katılımı ile 1995 yılında Belçika'nın Leuven kentinde kuruldu. Birliğin temel amacı, hukuk fakülteleri ve hukuk eğitiminin güncel sorunlarının tartışıldığı uluslararası bir platform yaratmak.

Bu hedef doğrultusunda 2015 yılı itibariyle ABD, Çin, Rusya, Avusturalya ve Orta Doğu ülkelerinden de katılımın artması ile 46 ülkeden 243 üye sayısına ulaşıldı. ELFA ayrıca AALS  ve Avrupa Klinik Hukuk Eğitimi Örgütü (ECNLE) gibi birçok kurum ile yakın işbirliği içerisinde yer alıyor.

Birliğin genel üye profilini dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan hukuk fakülteleri oluşturmakla beraber, Barcelona Barosu, İngiltere ve Galler Ipsley Mahkemesi Hukuk Derneği  ve Hukuk Akademisyenleri Derneği  gibi profesyonel örgütler de bağlı üye  statüsü altında ELFA üyeleri arasına katıldı.

Türkiye Barolar Birliği de bu sene birliğe katılma kararı alırken, ELFA Genel Kurulu ve konferansları 2011 yılında Varşova, 2012 yılında Madrid, 2013 yılında Münster, 2014 yılında Strazburg'da Avrupa Konseyi binasında  gerçekleştirildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title