Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında İstanbul'da 06.00'da başlayan toplu ulaşımda yüzde 50 indirim 20.00'ye kadar devam edecek.

Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında İstanbul'da 06.00'da başlayan toplu ulaşımda yüzde 50 indirim 20.00'ye kadar devam edecek.

Pek çok şehirde 2002 yılından bu yana kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İstanbul'da da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan etkinlikler kapsamında İstanbul'da bugün, 06.00 ile 20.00 saatleri arasında toplu ulaşım yüzde 50 indirim yapılırken, Kartal-Bostancı arasında "Otomobilsiz Kent Günü" etkinliği düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin destek verdiği etkinlikte, bisikletliler, Kartal sahil yolundan Bostancı'ya kadar pedal çevirdi.

Kartal-Bostancı sahil yolu, sabah saatlerinden itibaren Bostancı istikametinde motorlu araç trafiğine kapatılarak yaya, bisiklet ve toplu taşıma araçlarına tahsis edildi.

Etkinliğe katılan Sinem Öztürk, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında kendilerinin de bugün bisikletliler olarak tur atacakları ifade etti.

Esat Karademir de İstanbul'da artık bisikletlilerin de yollarda var olduğunu ve sürücüler ile gençlerin de bisiklet kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini dile getirerek, "Sürücülerden beklentilerimiz var. Lütfen bisikletlilere karşı trafik kurallarına ve işaretlerine biraz daha fazla uymalarını rica ediyorum. Herkesi bisiklet kullanmaya davet ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sahillerde yaptığı bisiklet yolları çok güzel. Spor her zaman iyidir. Spor kardeşlik, barış ve sevgidir." dedi.

Çevreci ve sürdürülebilir ulaşım çözümlerine farkındalık yaratmak amacıyla 16-22 Eylül'de kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası'na bu yıl, 48 faklı ülkeden 2 bin 310 şehir katılıyor. Etkinlik haftası boyunca katılımcı şehirlerde, motorlu taşıt trafiğinin kısıtlanması, toplu ulaşım ve sürdürülebilir hareket alternatiflerinin teşviki ile farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Kaynak: AA