Avrupa'daki Türklerin Yıllık Tüketim Harcaması 22.7 Milyar Euro

Avrupa'daki Türklerin Yıllık Tüketim Harcaması 22.7 Milyar Euro

12.11.2007 13:03 | Son Güncelleme: 12.11.2007 13:03
Avrupa'daki Türklerin Yıllık Tüketim Harcaması 22.7 Milyar Euro

Türkiye Araştırmalar Merkezi (Tam) Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Avrupa'da Yaşayan 5.2 Milyon Türk Kökenlinin Yıllık 22.7 Milyar Euro'luk Tüketim Harcaması ile AB İçinde Dikkate Değer Bir Müşteri Grubu Haline Geldiğini Bildirdi.

Almanya'da kurulu Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, AvrupaÂ'da yaşayan Türk göçmenlerin yıllık 22.7 milyar EuroÂ'luk tüketim harcamaları ile AB içinde dikkate değer bir müşteri grubu haline geldiklerini bildirdi. Şen, günden güne önemi artan bu tüketici grubunun niteliklerini göz önüne alan pazar stratejilerinin başarı şansının yüksek olduğunu ifade etti.

Faruk Şen, yaptığı açıklamada, Bulgaristan ve RomanyaÂ'nın Avrupa BirliğiÂ'ne katılımıyla sayıları 5,2 milyona yükselen Türk kökenlilerin, sekiz AB ülkesinden daha büyük bir nüfus topluluğu oluşturduklarını ve gayrisafi milli gelir hasıla düzeyine ulaştıklarını belirtti.

Bu büyük pazara dönük aktivite ve yatırımların karşılıksız kalmadığını vurgulayan Şen, şöyle dedi:

„Göçün ilk yıllarında görece boş bir alan olarak ortaya çıkan ve temelde Türk kökenli girişimciler ile doldurulan etnik ekonomi alanı, bugün gelinen noktada eriştiği büyüklük ve içerdiği aktörler ile bir niş ekonomisi olmaktan sıyrılıp, genel ekonominin ayrılmaz bir parçasına dönüşmüş bulunuyor. Telekominikasyon, gıda, bankacılık, otomotiv gibi çok sayıda sektörde yalnız Türk işadamları değil, ilgili sahalarda faaliyet gösteren diğer firmalar da tüketici kitlesinin ihtiyaçlarına uygun ürün, hizmet ve reklamları ile yer alıyorlar."

Göçmenler tarafından Avrupa'ya getirilen birtakım tüketim alışkanlıklarının zamanla yerleşik toplum tarafından da benimsendiğini belirten Şen, „Göçmenler ve çoğunluk toplumu arasında işyerleri, okullar ve günlük yaşamın diğer alanlarında yaşanagelen sosyo-kültürel alış veriş çerçevesinde benzeşen tüketim alışkanlıkları, etnik pazara has olduğundan hareket edilen pek çok ürün ve hizmete genel ekonomik alanda da talep yaratıyor" dedi.

Son yıllarda etnik pazara artan ilginin, bu sahadaki rekabet koşullarını arttırdığına işaret eden Şen, bu alanda var olabilmek için yalnız hedef kitlenin dilinde tanıtım ve hizmetin yeterli olmadığını, seçicileşen Türk müşteri grubunun ürün ve hizmet kalitesine de büyük önem verdiğini söyledi. Şen, bu sahada açılımlar geliştirmeye çalışan Deutsche Bank ve Volkswagen gibi firmaların bu faktörleri göz önünde bulundurmamaları nedeniyle yeterli başarıyı elde edemediklerini belirtti.(ANKA)

(ES/NB/ZG)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Avrupa'daki Türklerin Yıllık Tüketim Harcaması 22.7 Milyar Euro - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 01:17:35. #1.14#
title