Avrupa'daki Sığınmacı Krizi - Haberler
Haberi Paylaş

Avrupa'daki Sığınmacı Krizi

AA - Haberler | Güncel
Avrupa'daki Sığınmacı Krizi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sığınmacı çocukların ve ailelerinin Avrupa'da içindeki yolculuklarında korunması amacıyla merkezler kurucağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sığınmacı çocukların ve ailelerinin Avrupa'da içindeki yolculuklarında korunması amacıyla merkezler kurucağını duyurdu.

UNICEF ve UNHCR tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, iki kurumun Avrupa'ya ulaşan ve sayıları gün geçtikçe artan çocukların ve korunmaya muhtaç diğer bireylerin korunması için kıtada sık kullanılan göç yollarında çocuklar ve aileler için özel destek merkezleri kurduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Mavi Noktalar" olarak bilinen 20 Çocuk ve Aile Destek Merkezinin, çocuklar ve aileleri için güvenli bir yer olacağı ve burada oyun oynayabilecekleri, sunulacak hayati, koruma ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri belirtildi.

Merkezlerin, göç eden savunmasız aileleri özellikle de yanında refakatçisi olmayan ve ailelerinden ayrı düşen ve hastalık, travma, şiddet, istismar ve kaçakçıların eline düşme riskinde olan çocukları desteklemeyi hedeflediği ifade edilen açıklamada, şimdilik Yunanistan, Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya'da açılan ve açılmak üzere olan merkezlerin tümünün gelecek 3 ayda hizmete gireceği bildirildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Uluslararası Koruma Asistanı Volker Türk, Avrupa içinde korunmasız bir şekilde hareket eden ve yanlarında refakatçileri bulunmayan çocuklar için endişelendiklerini söyledi.

Türk, merkezlerin bu çocukların belirlenmesinde kilit rol oynayacağını ve risk altında olanlara yabancı bir ortamda ihtiyaçları olan korumayı sağlayacağını ifade etti. söyledi.

UNICEF'in Avrupa'daki Sığınmacı ve Göçmen Krizi Özel Kordinatörü Marie-Pierre Poirier, göç yolundaki çocukların hayatları tepetaklak olduğunu ve yollarının her adımında kargaşa ve sıkıntıyla karşılaştıklarını hatırlattı.

Merkezlerin, çocukların belirsizleşen hayatlarında, bir kademe öngörülebilirlik, kesinlik ve güvenlik sunacağını ve buralarda hepsinin de hakkı olan yardım ve desteği alabileceklerini belirten Poirier, "Buralar daha güçlü ulusal çocuk koruma sistemine katkı sağlayacak" dedi.

Açıklamada, mavi noktalı 20 merkezin, gezici ve sosyal yardım ekipleri vasıtasıyla sınır giriş, çıkış noktaları, kayıt yerleri, bazı uygun kent merkezleri gibi seçili stratejik yerlerde yer alacağı bildirildi.

Merkezlerde, Kızılhaç ve Kızılayın sağlayacağı aile bağlarının onarılması, ailelerin tekrar bir araya getirilmesi, çocuk dostu ortam ve anneleriyle bebekleri için ayrı alan oluşturulması hizmetlerinin verileceği belirtilen açıklamada, ayrıca bu 20 merkeze alınan çocuk ve ailelerinin, özel danışma odası, psikolojik ilk yardım, yasal danışmanlık, annelerin çocuklarıyla beraber uyuyabileceği güvenli bir yer, sosyal hizmet uzmanlarından yardım alma, internet bağlantısı olan bir danışma gibi hizmetlerden yararlanabileceği kaydedildi.

UNHCR verilerine göre, şubat ayında, Avrupa'ya deniz yoluyla gelenlerin neredeyse yüzde 60'ını kadınlar ve çocuklar oluşturdu. Çoğu Almanya ve İsveç'te olmak üzere Avrupa'da geçen yıl kaydedilen 90 binden fazla yanında refakatçisi olmayan veya ailesinden ayrılmış çocuk, sığınma başvurusu yaptı.

AA - Son Dakika Haberleri
title