Avrupa Birliği Normal Ampul Kullanımını Yasaklıyor

Avrupa Birliği Normal Ampul Kullanımını Yasaklıyor

Avrupa Birliği, Küresel Isınmayla Mücadele Çerçevesinde Evlerde ve Sokak Lambalarında Normal Ampuller Yerine Enerji Tasarruflu Ampuller Kullanılmasına Karar Verdi.

Avrupa Birliği Normal Ampul Kullanımını Yasaklıyor

Avrupa Birliği, Küresel Isınmayla mücadele çerçevesinde evlerde ve sokak lambalarında normal ampuller yerine enerji tasarruflu ampuller kullanılmasına karar verdi.

Avrupa Birliği'nin söz konusu çevre dostu uygulamasıyla klasik ampullerin yerine alacak tasarruflu ampuller, alışılmış olanlardan daha pahalı olsa da diğerlerinin dörtte biri enerji harcıyor ve 12 kat daha uzun süre dayanıyor.

İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre bu çerçevede İngiltere'de bulunan 21 milyon hane, evlerindeki klasik ampulleri, enerji tasarrufu sağlayanlarla değiştirmek zorunda kalacak.

UYGULAMA 2009'DA BAŞLAYACAK

2009 yılında yürürlüğe geçmesi beklenen uygulamayla ilgili kararı, Avrupa Birliği liderlerinin Brüksel'de yaptıkları bir toplantıda kabul ettiği bildirildi.

Söz konusu uygulamaya sadece evlerin değil sokaktaki lambalarında dahil edileceğine dikkat çekildi.

Avrupa'nın "yeşil enerji" çalışmaları, sadece ampullerin değiştirilmesiyle sınırlı kalmayacak. Alternatif enerji kaynaklarına yönelen AB, 2020 yılında tükettiği bütün enerjinin beşte birini rüzgar, dalga ya da güneş enerjisinden üretmeyi planlıyor.(ANKA)