Avrupa Birliği'nin Yeni Dönem Başkanı Fransa

Avrupa Birliği'nin Yeni Dönem Başkanı Fransa

Avrupa Birliği'nin (AB) Dönem Başkanlığı'nı Slovenya'dan Devralan Fransa, AB Yetkilileriyle Çalışma Yemeğinde Bir Araya Geldi.

Avrupa Birliği'nin Yeni Dönem Başkanı Fransa

Avrupa Birliği'nin (AB) Dönem Başkanlığı'nı Slovenya'dan devralan Fransa, AB yetkilileriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi.

AB Dönem Başkanlığı'nın ilk günü olması dolayısıyla AB yetkilileriyle çalışma yemeğinde bir araya gelen Fransa hükümetinin yetkilileri, 6 aylık dönem başkanlığı süresince yapacakları çalışmaları gözden geçirdi. Çalışma yemeğinden sonra Fransa Dışişleri Bakanı François Fillon ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Fransa'yı zor bir dönemin beklediğini ifade eden Fransa Dışişleri Bakanı Fillon, "Dönem başkanlığına ciddiyetle yaklaşıyoruz. Çünkü mücadele gerektiren zor bir durum içinde bulunuyoruz. Lizbon Anlaşması'na İrlanda'nın referandumda hayır demesi anlaşmayı engelledi, ekonomik durum daha kötü halde ve mali kriz henüz tam olarak etkisini göstermedi. Besbelli ki bu konular AB ve Fransa'nın mücadele etmesi gereken konulardır" şeklinde konuştu.

(MS-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA