Avrupa Basınında 1 Kasım Seçimi

Avrupa Basınında 1 Kasım Seçimi

Avrupa basını AK Parti'nin tek başına iktidar olma çoğunluğunu elde ettiği 1 Kasım 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlarına geniş yer ayırdı.

Avrupa Basınında 1 Kasım Seçimi

Avrupa basını AK Parti'nin tek başına iktidar olma çoğunluğunu elde ettiği 1 Kasım 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlarına geniş yer ayırdı. 

İngiliz yayın kurumu BBC, AK Parti'nin "kritik bir seçimi" kazandığını aktardı.

Haberinde kullandığı seçim sonuçlarını Anadolu Ajansı'na dayandıran BBC, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçime ilişkin yaptığı açıklamalarına değinerek, Erdoğan'ın "seçim sonuçlarının farklı anlamlar içeren çok önemli mesajlar taşıdığı" ifadesi ile "seçim sonuçlarına 'tüm dünyanın saygı duyması gerekir' çağrısına" yer verdi.

"AK Parti, salt çoğunluğu yakalayarak Türkiye'de iktidara dönüş yaptı" başlığını kullanan İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian da, bu seçimde "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara daha sıkı tutunduğunun" altını çizdi. 

Guardian'ın haberinde ayrıca, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı konuşmasındaki, "Bu seçimde Türkiye kazanmıştır, milletimiz kazanmıştır, demokrasimiz kazanmıştır" ifadesine yer verildi.

"Yaklaşık tüm oyların sayılmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'si zafer ilan etti" yazan İngiliz Telegraph gazetesi ise haberinde, Guardian gibi Davutoğlu'nun seçimin ardından Konya'da yaptığı konuşmasına değindi.

Telegraph'ın haberinde ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi kariyerine ilişkin bilgilerin yer aldığı bir profil yazısı paylaşıldı. 

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ise haberine, "Yeniden dirilen Erdoğan zafer elde etti" başlığı atarak, "Seçim zaferi, Erdoğan'ın erken seçime gitme kararının haklılığını gösterdi" ifadesini kullandı. 

Independent gazetesinin İrlandalı yazar Patrick Cockburn imzalı analiz haberinde de, "Erdoğan, partisinin parlamentoda çoğunluğu elde etmesiyle ezici bir zafer kazandı" denildi. 

Cockburn'un analizinde dış politikaya değinilerek, Erdoğan'ın, "halktan aldığı yetkiyle Suriye'deki gelişmeleri etkileme konusunda elinin güçleneceği" vurgulandı.

Fransa 

Fransız basını AK Parti'nin tek başına iktidarını ilk sayfada verdiği haberlerle gördü. 

Le Figaro gazetesi AK Parti'nin seçim başarısını "Erdoğan'ın zaferi, neredeyse mükemmel zaferi" başlığını kullandı.

Haberde beş ayın ardından tekrar yapılan seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük bir başarı elde ettiği belirtildi. "Erdoğan'ın partisinin mecliste salt çoğunluğu yeniden yakaladığına" işaret edilen haberde anayasayı değiştirmek için gereken 3'te 2 çoğunluğun ise sağlanamadığı hatırlatıldı.

Le Parisien gazetesinde ise AK Parti'nin seçimi yüksek bir oranda oy alarak kazandığı belirtildi. Haberde Türk seçmenin istikrardan yana tercihini kullandığı yorumuna yer verildi.

Les Echos gazetesi ise "Erdoğan için büyük zafer" başlığıyla ilk sayfadan verdiği haberde, AK Parti'nin oyunu kısa sürede önemli ölçüde arttırarak "mucizevi bir başarıya" imza attığı vurgulandı.

Almanya

Türkiye'de yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesi Alman basınında da geniş yer buldu.

Berliner Zeitung, Die Welt Kompakt, Stuttgarter Zeitung, Frankfurter Rundschau seçim sonuçlarının manşetten fotoğraflı duyururken Der Tagesspiegel, Die Tageszeitung, B.Z, Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine, ve Berliner Morgenpost AK Parti'nin zaferini birinci sayfadan okuyucularına duyurdu.

Frankfurter Allgemeine, "Türkiye'de AK Parti mutlak çoğunluğa sahip. HDP parlamentoya kıl payı girebildi", Berliner Morgenpost "Erdoğan'ın partisi AK Parti Türkiye seçimlerinde çoğunluğa sahip oldu", Süddeutsche Zeitung "Erdoğan'ın partisinin kesin zaferi. AK Parti iktidarı çoğunluğu tekrar geri aldı", Die Welt "Erdoğan tekrar tek başına yönetecek, partisi AK Parti çoğunluğu elde etti", Frankfurter Rundschau "Türkiye seçimini yaptı", B.Z "Erdoğan çoğunluğu aldı", TAZ "AK Parti çoğunluğu elde etti", Stuttgarter Zeitung "Türkiye'de parlamento seçimleri. Kesin çoğunluk", Die Welt Kompakt "Erdoğan'ın zaferi", Berliner Zeitung "AK Parti için kesin çoğunluk" başlıklarını kullandılar. 

Avusturya

Der Standard gazetesi, "Erdoğan için zafer: AK Parti Türkiye'yi yalnız yönetecek" başlığını kullandı.

Haberde, MHP'nin oylarını AK Parti'ye kaptırmasının, AK Parti'nin yeniden ülkede tek başına iktidar olmasını sağladığına işaret edildi.

Österreich gazetesi "Erdoğan için zafer" başlıklı haberinde, "Cumhurbaşkanının partisi yüzde 9 oyunu artırdı. Erdoğan, her şeyi göze alarak mutlak çoğunluğu geri elde etmek istedi" yorumunda bulundu. 

Die Presse gazetesi "Beklenmeyen zafer" başlıklı haberinde AK Parti'nin mutlak çoğunluğu kazandığını ve seçim sonuçlarının terör saldırılarına yanıt olduğunu yazdı. 

Belçika

Belçika'nın en çok okunan Le Soir gazetesinin, sürmanşetten gördüğü seçimlerle ilgili "Erdoğan bahsi kazandı" başlıklı haberinde, AK Parti'nin tek başına iktidara gelecek çoğunluğu elde ettiği vurgulandı. 

"Kürt yanlısı HDP'nin" oy kaybetse de mecliste temsil edilmeye devam edeceği vurgulanan haberde, "MHP'nin ise büyük bir fiyasko ile karşı karşıya kaldığı" kaydedildi. 

La Libre de sürmanşetten gördüğü haberde, "Erdoğan'ın partisi yeniden canlandı, Türkleri birleştirdi" denildi. AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesi sürpriz olarak değerlendirildi. 

İtalya

İtalyan basınında da AK Parti'nin seçim zaferi geniş yankı buldu. Türkiye'deki seçim sonuçları, ülkedeki ana akım gazetelerde manşetten duyuruldu. İtalyan gazetelerinde atılan manşetlerin ortaklığı dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve onun siyasi hareketinin kazanan olduğu ifade edilen haberlerin ortak manşetleri genel olarak "Türkiye'de Erdoğan'ın zaferi" oldu.

Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica, haberinin alt başlığında "Kürtler, ucu ucuna parlamentoda" ifadelerine yer verdi.

Gazetenin iç sayfasında "Erdoğan, zaferini kutluyor. İslami Türkiye laikleri ve Kürtleri yendi. Seçimlere katılımda rekor" başlıklarıyla çıkan yazıda ise "Anadolu'da kökleşmiş İslami ruhun, büyük kentlerdeki laik ruhu yenilgiye uğrattığı" ifade edildi.

Ülkedeki yüksek tirajlı bir diğer gazete Corriere della Sera da "Zafer Erdoğan'ın, Türkiye onun" başlığıyla manşetinden verdiği haberde, "Kimsenin bu sonucu öngörmediği ancak Türkiye'nin sakin bir yaşamı seçtiği" dile getirildi.

Türklerin son aylarda yaşadığı, Ankara ve Suruç katliamları ile PKK terörü nedeniyle güvenlik sorununu ilk sırada ve ön planda tutarak oy verdiği kaydedilen yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın koalisyondansa tek parti olmak için başlattığı erken seçim süreciyle girdiği iddiayı kazandığı belirtildi.

La Stampa gazetesi de benzer başlıkla çıkarken, AK Parti'nin "güvenlik için istikrar" reçetesiyle mecliste tek başına iktidar olacak ancak anayasayı tek başına değiştiremeyecek ölçüde çoğunluk elde ettiğini yazdı. 

Hollanda

Hollanda medyası Türkiye'de yapılan genel seçimlerde AK Parti'nin elde ettiği başarıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önemli rolü olduğunu ön plana çıkardı.

Haberi "Türkiye seçimlerinde beklenmeyen sonuç", "Reis Erdoğan" başlıklarıyla veren de Telegraaf gazetesi, 7 Haziran seçimlerine kıyasla oylarını yaklaşık yüzde 8 oranında artıran AK Parti'nin beklenmeyen bir zafer elde ettiğini yazdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim sonrasında Twitter hesabından "Elhamdülillah" mesajı paylaştığına dikkati çeken gazete, HDP ve MHP'nin yaşadığı oy kayıplarına da vurgu yaptı.

Seçimden önce AK Parti'nin birinci parti çıkacağının belli olmasına karşın tek başına iktidarın tahmin edilemediğini belirten Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu da, elde edilen başarıda Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği taktiğin etkili olduğunu kaydetti.

De Volkskrant gazetesi ise haberi, "Türk Cumhurbaşkanı yeni seçimle risk aldı ve kazandı", "Erdoğan mutlak gücü yeniden elde etti" başlıklarıyla duyurdu.

Yüzde 10'luk barajı aşan HDP'nin bir önceki seçime göre 25'e yakın milletvekili kaybettiği bilgisine yer verilen haberde, Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sonuçla başkanlık sistemi için yeniden harekete geçebileceği ama bunun için muhalefetten 50 kadar milletvekilinin desteğine ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. 

Yunanistan

Yunan basını Türkiye'deki 1 Kasım genel seçimleri sonuçlarını AK Parti ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferi olarak değerlendirdi. 

Elefteros Tipos gazetesi "Erdoğan'ın büyük zaferi - AKP tek başına iktidar" başlıklı haberinde, AK Parti'nin yüzde 49,9'luk oy oranının partinin kurucusu olan Erdoğan'ın şahsi zaferi olduğunu yazdı.

AK Parti'nin seçim öncesi tahminleri yanıltarak oy oranını beklenilmedik şekilde yükselttiği belirtilen haberde, seçimlerde MHP ve HDP'nin güçlerinin büyük kısmını yitirdiği kaydedildi.

Ethnos gazetesi ise Türkiye'deki seçim sonuçlarını "AK Parti tek başına güçlü bir iktidar kazandı- Erdoğan tahtını tekrar kazandı" başlığı altında duyurdu.

Gazete, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurduğu parti yüzde 49 ile dinamik bir şekilde iktidara geri dönüyor" ifadesine yer verdi.

Ta Nea gazetesi, "Erdoğan Türkiye'de mutlak egemen- Erdoğan'ın partisi oyların yaklaşık yüzde 50'sini kazandı" başlığını kullandığı haberinde, seçim sonuçlarının Türkiye halkının Erdoğan'ın izlediği politikayı onayladığı anlamına geldiği değerlendirmesinde bulundu.

Efimerida ton Sintakton gazetesi ise konuya ilişkin haberinde AK Parti'nin seçimlerden zaferle çıktığını ancak aldığı oy oranının anayasanın gözden geçirilmesi için yeterli olmadığını yazdı.

Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan

Bosna Hersek'in Oslobodjenje gazetesi, "AK Parti'nin mutlak zaferi" başlığıyla yayınlanan haberinde, AK Parti'nin 550 sandalyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki 316 sandalyeyi kazanarak tek başına iktidar olduğu kaydedildi.

Haberin detayında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun AK Parti Genel Merkezi'ndeki konuşmasına yer verilirken, seçim boyunca ciddi bir sorun yaşanmadığı belirtildi. 

Sırbistan'ın Politika gazetesi, "Erdoğan'ın zaferi" başlıklı haberinde, AK Parti'nin dün yapılan seçimde yeniden tek başına iktidar olduğu ifade edildi.

Haberde ayrıca Türkiye'nin farklı şehirlerindeki kutlamalardan da söz edilirken, Başbakan Davutoğlu'nun Konya'daki ilk konuşmasında kullandığı "Bugün demokrasimizin, milletimizin zafer günü" ifadesi de haberin detayında yer aldı.

Hırvatistan'ın Jutarnji gazetesi, "Erdoğan'ın planı başarılı oldu ve zafer kazandırdı" başlıklı haberinde Türkiye için çok önemli olan genel seçimde, muhalefet partilerinin zayıfladığının görüldüğü ifade edildi.

Haberin detayında "seçimin en büyük kaybedeninin" son anda seçim barajını geçmeyi başaran HDP olduğuna işaret edildi.

Bulgaristan

Bulgaristan basını Türkiye'deki seçim sonuçlarına geniş yer vererek, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük zafer kazandığını vurguladı.

Trud gazetesi, dış haberler sayfası manşetinde, "Büyük usta Erdoğan, Türkiye'nin Obama'sını (HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş) aklı ile yenerek parlamentodaki oy çoğunluğunu yine eline geçirmeyi başardı" diye yazdı.

24 Saat gazetesi de "Erdoğan meclisteki gücünü tekrar eline geçirdi" diyerek, bu seçimde geçtiğimiz seçimde AK Parti'ye oy vermemiş olan 3 milyondan fazla vatandaşın oylarını AK Parti'ye kullandığına vurgu yaptı.

"Erdoğan'ın beyaz at üstüne geri dönüşü" manşetini atan Standart gazetesi ise, AK Parti'nin bir kez daha tek başına iktidar olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "Türkiye'nin güçlü adamı" olarak niteleyen gazete, seçim sonrası Türk halkının huzur ve istikrar beklediğini ifade etti.

Macaristan

Macaristan'ın en büyük siyasi gazetesi Magyar Nemzet'te yayımlanan analiz haberde, 1 Kasım seçim sonuçları için, "Seçmenler siyasi istikrar istiyor" başlığı kullanıldı.

Jeopolitika uzmanı Tamas Hegedüs'ün gazeteye yaptığı yorumda, "Koalisyon karşıtı politika izleyen MHP ve HDP bu seçimin kaybedeni durumunda. Türkiye'de 2002 yılından beri görülen ekonomik kalkınma siyasi istikrar sayesinde oldu" ifadelerine yer verdi.

Ülkenin etkili gazetelerinden Nepszabadsag ise seçim değerlendirmesinde, AK Parti yöneticilerinin bile seçim sonuçlarına şaşırdığını savunarak, "Türkiye tekrar tek parti iktidarına geri döndü. Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılından beri ülkeyi yönetiyor ve temmuz ayında çoğunluğu sağlayamayınca gücü sadece bir kaç aylığına sallantıya girdi" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: AA