Avrasya'nın En Büyük Alışveriş Merkezi Almatı'da Açıldı

Bir Türk müteahhit firmasının yapımını üstlendiği Mega Center 2 Avrasya'nın en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyor

Avrasya'nın En Büyük Alışveriş Merkezi Almatı'da Açıldı

ASTANA (A.A) - Bir Türk müteahhit firmasının yapımını üstlendiği Mega Center 2 isimli alışveriş merkezi Almatı'da açıldı.

Almatı Şehir Valisi Ahmetcan Esimov'un katılımıyla açılan Mega Center 2 kapladığı 165 bin metre kare alanla Avrasya'nın en büyük alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyor.

Yapımını Türk firması TA Group'un üstlendiği Mega Center 2'de aralarında Türkiye'den markaların da satış yapacağı 130 dükkan bulunuyor. TA Group'a ait ATA İnşaaat Başkanı Taha Altaylı, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in açılıştan üç gün önce Mega Center 2'yi ziyaret ederek incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

Altaylı, Nazarbayev'in yerinde görerek "ülkenin ve bağımsız devletler topluluğunun en güzel alışveriş merkezi" olarak nitelendirdiği Mega Center 2'inin mimarlığını dünyada prestijli konut ve ofis projeleriyle söz sahibi olan İngiliz Chapman Taylor firmasının yaptığını söyledi.

Toplamda 120 milyon dolara mal olan Mega Center 2'nin yapımının 17 ay sürdüğünü anlatan Altaylı, inşaatta yaklaşık 2500 işcinin çalıştığını bildirdi.

1996'dan bu yana Kazakistan'da faaliyet gösterdiklerini anlatan Altaylı, 2014 ciro hedeflerinin 1,5 milyar dolara çıkmak olduğunu kaydetti.

Kazakistan ağırlıklı faaliyet gösteren TA Group, en son Kazakistan'ın tatil beldesi konumunda ve başkent Astana'ya yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bulunan Borabay ilçesinde 5 yıldızlı Rixos otelini inşa etmişti. - Astana