Avni Tarhan'ın Kaleminden Yaşar Doğu Kitabı Piyasaya Çıktı

Türk'ün ata sporu olarak adlandırılan ama hakettiği ilgiyi hiç bir zaman görmeyen minderin aslanları bir bir unutulurken, eski teknik adam Avni Tarhan, Yaşar Doğu'nun hayatını ve örnek sporculuğunu kitaplaştırdı.

Avni Tarhan'ın Kaleminden Yaşar Doğu Kitabı Piyasaya Çıktı

Türk'ün ata sporu olarak adlandırılan ama hakettiği ilgiyi hiç bir zaman görmeyen minderin aslanları bir bir unutulurken, eski teknik adam Avni Tarhan, Yaşar Doğu'nun hayatını ve örnek sporculuğunu kitaplaştırdı.

Türk'ün gücünü dünyaya duyuran yiğitler olarak lanse edilen, 'Türk gibi kuvvetli' sözüyle tüm dünyaya namsalan şampiyonların unutulmaya yüz tutmuş isimlerini kitaplaştırma çalışmaları yapılsa da spor kamuoyundan gerektiği ilgiyi görmüyor.

Özellikle günümüzde futbolun ve futbolucunun peşine koşan yazar çizer takımına inat sporda diğer branşlar için gayret sarfedenler az da olsa çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle ata sporumuz diyerek ilgi gösterilmeyen güreşte eskiyi de yeniyi de gündeme getirmenin çok zor olduğunu belirten Avni Tarhan, özellikle güreşte kitap yazmanın diğer branşlara göre neredeyse imkansız olduğunu, ülkemizde bu işe soyunmak için de büyük cesaret gerektiğini söyledi.

Türkiye'de güreşi yıllarca gündemde tutan ismin Ali Gümüş olduğunu belirten Avni Tarhan, yeni neslin eski efsaneleri unutmaması için de güreşin içinden gelenlerin çok çalışması gerektiğini söyledi. Tarhan, kendisinin, Ata Karataş'ın güreşi gündemde tutmaya çalıştığını da belirtirken, turnuva ve şampiyonalar dışında güreşin basında yer almamasının da Türk güreşi adına büyük bir kayıp ve üzüntü verici bir olay olduğunu söyledi.

YAŞAR DOĞU HAYATI VE ÖRNEK SPORCULUĞU

Avni Tarhan, Türk güreş tarihinin efsane isimlerinden, 'Türk gibi kuvvetli' sözünü söylettiren büyük şampiyon Yaşar Doğu'nun aziz hatırasına atfen yaklaşık 11 yıllık araştırma sonunda bir eserin ortaya çıktığını söyledi.

Tarhan, 11 yıl çalıştığını ve Yaşar Doğu'nun adına yakışır bir eserin ortaya çıktığını da belirterek, "Bu gayretin en büyük destekçisi Kahramanmaraş Belediyesi Kültür Servisi oldu. Belediyenin desteği olmasaydı, bu eser zor ortaya çıkardı." dedi.

Avni Tarhan, kitabın geçmişi geleceğe taşıma adına tarihi bir vesika niteliğinde ve 330 sayfalık eserin hemen bir solukta okunacak bir çalışma olduğunu da belirterek, şunları söyledi:

"Türk milletinin gönlünde güzel ahlakı, insani tutumları, başarılı sporculuğu ve antrenörlüğü ile Yaşar Doğu unutulmaz bir sporcu. Yöneticiliği ile de unutulmazlar arasında gösterilen büyük şampiyondur Yaşar Doğu. Böyle bir insanın bu güzel mirasını geleceğimizin teminatı olan yeni nesle aktarması açısından bu kitabın çok önemli bir çalışma olduğuna inanıyorum."