Avıvasa Emeklileri Emeklilik Gelir Planı İle Düzenli Maaşa Sahip Olacak

Avivasa Emeklilik Ve Hayat, Emekliliğe Hak Kazanan Müşterilerine "Emeklilik Gelir Planı" İle Yepyeni Bir Seçenek Daha Sunuyor.

Avıvasa Emeklileri Emeklilik Gelir Planı İle Düzenli Maaşa Sahip Olacak

Avivasa emeklilik ve hayat, emekliliğe hak kazanan müşterilerine "emeklilik gelir planı" ile yepyeni bir seçenek daha sunuyor. Emekliliği hak eden katılımcılar bugüne kadar birikimini sistemden geri alma veya emekliliğini erteleyerek sistemde kalmaya devam ederken; Emeklilik Gelir Planı ile birikimlerini maaş gibi alarak geri kalan birikiminin seçtiği fonlarda değerlendirilmesi şansına sahip oluyor.

Meral Eredenk: Emeklilik Gelir Planı, emekliyi enflasyondan koruyacak
Konuyla ilgili bir açıklama yapan AvivaSA CEO'su Meral Eredenk, bireysel emekliliğin temel amacının kişilerin refah düzeyini bir ömür boyu korumak olduğunu vurgulayarak "Bugün Türkiye'de ortalama yaşam süresi 70–75 yaş arasında.

Bu da 56 yaşında emekli olan birinin yaklaşık 20 yıl daha düzenli bir gelire ihtiyaç duyacağı anlamına geliyor. Birikimlerin programlı olarak tüketilmesi sayesinde müşterilerimiz söz konusu süre boyunca hem düzenli bir gelire sahip olacak hem de Emeklilik Gelir Planı'nın içerdiği özelliklerle enflasyon gibi ekonominin yıpratıcı etkilerinden korunacak" dedi.

AvivaSA'dan emeklilere fon seçeneği
AvivaSA'nın Emeklilik Gelir Planı; katılımcının sistemden çıkmadan, birikiminin kendi belirlediği kısmını aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık dönemlerde maaş gibi almasına olanak tanıyor. Bu plan sayesinde birikiminin kalan kısmı ise emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmeye devam ediyor. Planın sunduğu avantajlardan bir başkası da, katılımcıların fon tercihlerini yapmakta özgür olmaları.

Katılımcılar maaşlarını sabit ödeme, enflasyona endeksli artan şekilde ya da fonların getirisi doğrultusunda değişen ödeme seçenekleriyle de alabiliyor. Yılda bir kez bu alternatifler arasında değişim yapılabilirken, ara ödeme alma imkânı da sunuluyor.

Ayrıca birden fazla bireysel emeklilik sözleşmesi olan katılımcılara, sözleşmelerinden birinin emeklilik hakkı kazanması durumunda, diğer sözleşmelerini de AvivaSA'nın Emeklilik Gelir Planı'nda birleştirme ve tüm sözleşmelerinden emeklilik hakkı kazanma imkânı sunuluyor.

BES'ten emekli olmak için minimum 10 yıl düzenli katkı payı ödemek ve 56 yaşını doldurmak gerekiyor. Türkiye'de BES 2003 yılında başladığı için zaman nedeniyle emekliliğe hak kazanan olmamakla birlikte, birikimli hayat sigortalarından BES'e aktarım yapan katılımcılar sistem kuralları gereği emekli olabiliyor.