Avcıların Sorunları Antalya'da Tartışıldı

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nun Antalya'nın Side Beldesinde Düzenlediği "Av ve Yaban Hayatı" Konulu Sempozyumda, Yabancı ve Yerli Bilim Adamları Avcılığın Sorunlarını Tartıştı.

Avcıların Sorunları Antalya'da Tartışıldı

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nun Antalya'nın Side beldesinde düzenlediği "Av ve Yaban Hayatı" konulu sempozyumda, yabancı ve yerli bilim adamları avcılığın sorunlarını tartıştı.

Sempozyumda bazı ülkelerde avcılık sektörünün milyarlarca dolarlık ekonomi ve milyonlarca insana iş olanağı sağladığı, ayrıca kamuoyunun avcılık hakkında birçok yanlış bilgisi olduğu vurgulandı. Sempozyumda konuşan Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Latif Aral Aliş, Türkiye'de avcılık ve yaban hayatı konusunda çok ciddi bir yetki, mevzuat ve bilgi karmaşası bulunduğunu, amaçlarının bu konuda yararlı bir tartışma başlatarak hem Türkiye'nin doğal hayatını korumada hem de ekonomik değer oluşturmada yeni adımların atılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Aliş, sempozyumun yabancı ve yerli bilim adamlarını, av insanlarını ve bürokrasiyi buluşturduklarını belirterek, "Kamuoyunda doğru sanılan bir sürü yanlış var. Avcılık doğanın korunmasını, sürekliliğini sağlayan en önemli sektörlerden biridir. Ayrıca av turizmi de dünyada hızla gelişen ve en verimli turizm konularından biridir. Biz mevzuatın ve kamuoyunun avcılığın önündeki engelleri kaldırmasını istiyoruz" diye konuştu.

Aliş, bir geyik avı için avcının 10 bin YTL yatırması gerektiğini, bunun da büyük bir gelir kaynağı olduğunu ifade ederek, "Ayrıca köylüye de katkı sağlıyor. Çünkü avcı bir köylü rehber almak durumunda ve ona 30 YTL ödeniyor. Köpeği ile gelirse ona da 20 YTL veriliyor. Bu da köylü için ayrıca bir gelir kaynağı. Köylüler de avcılığı destekliyor. Bu yüzden avcılık turizm konusu haline getirilirse ekonomiye hem büyük katkı sağlar hem de bilinçli olması halinde hayvan neslinin tükenmesi gibi bir şey söz konusu olmaz" dedi.

Sürdürülebilir Avcılık ve Yaban Hayatı Derneği (SAYHAD) Başkanı Ali Yücel ise konuşmasında, ABD'de nesli tükenme noktasına gelen bir geyiğin av kapsamına alındığını ve kısa sürede bu geyik için büyük bir ekonomik kaynak oluşturulduğunu belirtti. Yücel, "Sonuçta o geyik kurtuldu. Böyle örnekler çok. Çünkü avcı 'yaşlı ve erkek olanı' vurur. Bu da üreme ve çoğalma için çok kritik bir konudur. Ayrıca her vurduğu hayvan için bir bedel öder ki bu da hayvanların çoğaltılması için mali kaynak oluşturur" şeklinde konuştu.

ABD'deki avcılık konusunda da değerlendirmede bulunan Yücel, "2006 yılı verilerine göre ABD'de 16 yaşın üzerinde 34 milyon avcı var ve bu avcıların harcamalarıyla 76 milyar dolarlık bir av ekonomisi dönüyor. 1.6 milyon kişi de bu ekonomi içinde doğrudan istihdam imkanı buluyor. Bu rakamlara göre eğer ABD'deki avcılık sektörü bir şirket olsaydı ABD'nin en büyük 20 şirketi arasına girerdi. Türkiye'de de ABD'deki kadar avcı olması halinde avcı sayımızın 7.7 milyon olması gerekiyor" dedi.

Av Doğa Dergisi Editörü Kamil Üçbaş da, bazı çevreci kurumların avcıları doğal hayatın düşmanı gibi gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Her şeyden önce çok kritik bir konu var ki çevreciler doğal hayatı koruyacağız diye bir yerlerden para alırlar. Avcılar ise doğal hayatın devamı için nakit para öderler. Biz her vurduğumuz hayvan için para öderiz. Bu doğal hayat için mali destektir. İyi bir avcı asla dişileri ve yavruları vurmaz. Örneğin geyikler koloni halinde yaşarlar ve erkek geyik yaşlandıkça üreme özelliği geriler. O yaşadığı sürece de kolonideki dişi geyikler çiftleşemez. Avcı yaşlı erkek geyiği vurduğunda bu kolonide çiftleşmelerin yolu açılır ve hayvan sayısı artar. Düşünün bu ülkede bazı hayvanların sayısı azalıyor diye avlanmaları yasaklandı. Sayıları artmadı hızla azaldı." (SŞ-SŞ-CC-E)