Audı'nın Yeni Coupesi A5 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Tanıtıldı

Alman Lüks Otomobil Üreticisi Audi Ag, 2007 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Yeni Nesil Modeli A5'in Dünya Tanıtımını Gerçekleştirdi.

Audı'nın Yeni Coupesi A5 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Tanıtıldı

Alman lüks otomobil üreticisi Audi AG, 2007 Cenevre Otomobil Fuarı'nda yeni nesil modeli A5'in dünya tanıtımını gerçekleştirdi.

Audi AG'den yapılan açıklamada, fuarın açılış günüyle birlikte üretimine ve sipariş alımına başlanan Audi A5, Haziran ayından itibaren ilk müşterilerine teslim edilmeye başlanacak.

Son bir yıldır gerek zorlu kış test testlerinde gerek normal yol testlerinde dünyanın çeşitli bölgelerinde kamuflajlarıyla görüntülenen Audi A5, Nuvolari konseptinin tasarım özellikleri kadar Audi'nin son dönemdeki genetik kodunu taşıyan tasarım öğelerine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. VW Grubu'nun yeni Tasarım Şefi Walter de Silva tarafından tasarlandı. Walter da Silva tarafından "Audi A5 şimdiye kadar tasarladığım en güzel otomobil" olarak tanımlanan yeni Audi coupe, karakteristik yekpare Audi ızgarası, LED teknolojili farları, kaslı C sütunu ve tekerlek yuvaları ile Nuvolari konseptinden alınan arka ışık gurubu tasarımıyla ön plana çıkıyor.

Yeni nesil A4 platformunda üretilen ilk model ünvanı taşıyan A5, 4.63 metrelik uzunluğuyla coupe'lerin üst sınıfına dahil oluyor. Kabin içindeki 4 kişilik oturma düzenine ek olarak sunduğu 455 litrelik yükleme hacmiyle birçok aile otomobilden daha fazla bagaj hacmi sunarak, uzun yolculuklara çıkabilmeyi de kullanıcıları açısından sorunsuz hale getirebiliyor.

İlk etapta ikisi turbo dizel olmak üzere üç motor seçeneğiyle pazarlara sunulacak olan Audi A5'in şimdilik tek benzinli motor seçeneğini 3.2 litrelik FSI motor oluşturacak.

Audi Valvelift Sistemi'yle donatılan ve böylece maksimum performansa karşılık yakıt tüketimini optimize eden yenilikçi teknolojiye sahip 265 HP'lik motor, ürettiği 330 Nm'lik torkun da yardımıyla A5'i 250 km/s'lik son hıza ulaştırabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.1 sn'de tamamlayan Audi A5 quattro, 100 km/s'de 8.7 litrelik ortalama yakıt tüketimi değerine de sahip. Audi A5 3.2 TFSI quattro, 6 ileri manuel şanzıman ya da manuel kullanım modunda 8 ileri vitesli Multitronic otomatik şanzımanla satın alınabilecek.

Audi A5'in mevcut iki dizel motor seçeneğinden ilkini ise 2.7 litre silindir hacimli ve 190 HP güç üreten V6 TDI oluşturuyor. Sadece önden çekişli olarak satın alınabilecek 2.7 litrelik TDI motorlu A5'e karşılık 240 HP güç üreten 3.0 litrelik TDI motorlu versiyonlar ise quattro dört tekerlekten çekiş teknolojisi standart olarak üretilecek. Audi A5 3.0 TDI quattro, 250 km/s son hız ve 5.9 sn'lik 0-100 km/s hızlanma gibi performans verilerine karşılık 100 km'de ortalama 7.2 litrelik yakıt tüketimiyle "dizel motorlu sportif coupeler" ligine yeni bir soluk getirecek. 2007 yılının sonbaharından itibaren ise 1.8 litrelik silindir hacimli 170 HP'lik TFSI teknolojili benzinli motor, Audi A5'in motor yelpazesine eklenecek.

Audi A5'in kabin içindeyse yeni nesil Audi TT'de görmeye başladığımız orta konsol ve gösterge tablosu düzeni tasarımının daha farklı ve geliştirilmiş olarak adapte edildiğini görüyoruz. Yeni nesil A4'ün de iç mekan tasarımı hakkında ipuçları taşıyan, malzeme ve işçilik kalitesi olarak efsanevi Audi standartlarındaki A5'in kokpitinde daha büyük ve sportif göstergeler, düğme sayısı azaltılmış orta konsol düzeni ile konumu yükseltilmiş MMI sisteminin ayar bileziği en fazla ön plana çıkan detaylar arasında yer alıyor.

Audi A5, Audi A8 ve A6 modellerinde kullanılan elektromekanik park freni, anahtarsız giriş sistemi, kameralı geri görüş sistemi, çok alanlı klima sistemi, DVD'li multimedya sistemi ve Bang&Olufsen müzik sistemi gibi donanımlara sahip.

(CHT-HO-E)