Aü Açık Öğretim Fakültesi'nde Mezuniyet Sevinci

Aü Açık Öğretim Fakültesi'nde Mezuniyet Sevinci

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Açık Öğretim Fakültesi'nde (Aöf) Önümüzdeki Yıl, Emlakçılık Yönetimi, Marka ve İmaj, Sosyal Hizmetler ve Özel Güvenlik Programlarını Açacaklarının Müjdesini Verdi.

Aü Açık Öğretim Fakültesi'nde Mezuniyet Sevinci

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Açık Öğretim Fakültesi'nde (AÖF) önümüzdeki yıl, emlakçılık yönetimi, marka ve imaj, sosyal hizmetler ve özel güvenlik programlarını açacaklarının müjdesini verdi.

Anadolu Üniversitesi'nde mezuniyet sevinci yaşanıyor. Törende bir konuşma yapan Rektör Fevzi Sürmeli, Türkiye'de yüksek öğrenim gören öğrencilerin yüzde 41'inin Anadolu Üniversitesi'nde okuduğunu belirterek, "81 ilden ve Avrupa'nın değişik ülkelerinden dereceye giren insanları ağırladık. İnternet üzerinden herkese eşit eğitim, öğretim ve okuma hakkı veriyoruz. 2 milyon 400 bin kişi AÜ kimliğini veya diplomasını taşıyor. Bugün interneti ve bilişim teknolojilerini en üst düzeyde kullanan üniversiteyiz. İlk zamanlar açık öğretim şöyledir böyledir denildi. Şu anda açıköğretim öğrencilerinin tercih edildiğini iş adamları ve kurumlar söylüyor. AÖF mezunları öğrenmekle her şeyi yapabileceklerini ispat etti. Fakülte bünyesinde 38 program var. İhtiyaç doğrultusunda yeni programlar açacağız. Bunlar emlak yönetimi, marka ve imaj, sosyal hizmetler uzmanı ve özel güvenlik programları olacak. Açık öğretim, sosyal görevi en iyi şekilde yerine getiriyor" dedi.

Sürmeli, "500 bin kadın hala okuyor. AÖF, maddi imkansızlıklar, ailevi sebepler ve zamanında okumanın önemini kavrayamayanlara olanak sağladı. Kadın öğrencilerin yüzde 58'i evli. Sunduğumuz ikinci üniversite imkanıyla eskiyen bilginin tazeleme imkanını da veriyoruz. Üniversite mezunları hiç bir sınava girmeden istediği bölüme kayıt yaptırabiliyor. Bu şeklide 60 bin öğrencimiz var. Mezunların yolu açık olsun" diye konuştu.

Diplomasını almak için Almanya'dan gelen AÖF öğrencisi İbrahim Yılmaz (50) da 2 yıllık ön lisans mezunu olduğunu belirterek, "AÜ'nün bize yıllar sonra verdiği eğitim şansını çok iyi değerlendirdim. Tekrar okulla ve eğitimle barıştım. Program sosyal olarak kendimi geliştirmeme yardımcı oldu. Mezun olduğum için iş yerimde terfi ettim. 30 yıl aradan sonra tekrar okula dönüp diploma sahibi olmak güvenimi artırdı. Çocuklarıma, 50 yaşında diploma alarak iyi bir örnek olacağım" şeklinde konuştu.

Almanya'dan gelen Gülay Kanoğlu (27) ise işletme bölümünden mezun olmanın mutluluğunu dile getirerek, "Almanya'da bir üniversitede yüksek lisans yapacağım. Eşimin işi sebebiyle Türkiye'deki yüksek öğrenim hayatımı yarıda bırakmıştım. AÜ, bana çok bir fırsat verdi. 5 yaşında bir çocuğum var. Disiplin ve düzenli çalışma sayesinde başarılı oldum. Hayallerimi gerçekleştirme fırsatı veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

AÖF'den mezun olan öğrenciler, Atatürk Stadı'nda yapılacak mezuniyet töreninde diplomalarını alacak olmanın heyecanını yaşıyor.

(HÖ-OMR-RA-Y)