ATM'lerde Sahteciliği Önlüyor

Cardtek Group şirketlerinden CredoWork, finans sektörüne özel geliştirdiği Manage ATM ürünüyle, ATM ve Kiosk'ların uzaktan yönetilmesini sağlıyor.

ATM'lerde Sahteciliği Önlüyor
28.11.2014 16:25 | Son Güncelleme: 28.11.2014 17:03

TESID KOBİ dalında yılın en yenilikçi ürünü ödülünü de kazanan Manage ATM, kullanıcı dostu yapısı ve finans kuruluşlarına zaman, maliyet tasarrufu ve ekstra güvenlik sağlamasıyla öne çıkıyor.

CredoWork tarafından finans sektörüne özel olarak geliştirilen Manage ATM, finans kuruluşlarının ATM ve Kiosk'larını uzaktan yönetebilmesini sağlıyor. Şu an 3 bine yakın ATM'de bulunan Manage ATM, ATM'lerin kapısının açılması, içeri giriş yapılması, iç/dış aydınlatmanın uygun şekilde sağlanması ve topraklama, gerilim oranlarının ölçümü gibi fiziki güvenlik koşullarını kontrolünü cihazların yanındaymışcasına hızlı bir şekilde sağlıyor. Böylelikle bankalar, zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra, ekstra güvenlik de sağlıyor.

ATM'lerde sahteciliği engelliyor

CredoWork tarafından geliştirilen Manage ATM, fiziki güvenliğin yanı sıra, ek donanım olarak kullanılan ATM "anti-skimming" donanımı ile ATM'ler aracılığıyla yapılan sahtecilik işlemlerini de engelliyor. Ek güvenlik modülü, yaydığı manyetik alanla kart kopyalanmasını engellemenin yanı sıra, gerekli okuyucu modülünü de bloke edebiliyor.

Türkiye'de yaklaşık 45 bin ATM bulunduğunu belirten CredoWork Genel Müdürü Gökhan Koldaş, bu ATM'lerin 15 bin kadarının bir şubeye bağlı olmadığını söyledi. Koldaş, "Manage ATM ürününü kullanan 3 bine yakın ATM bulunuyor. Uzaktan yönetilen 15 bin ATM olduğu düşünüldüğünde pazarın bu konuda oldukça açık olduğu görülüyor. Tüm ATM'lerin ekstra güvenlik ve zaman tasarrufu sağlayan bu sisteme geçmesi, sahtecilik işlemlerini de göz önünde bulundurursak, ülke ekonomisine büyük bir kazanç sağlayacak" dedi. Manage ANY adıyla şube otomasyonu çalışmaları da olduğunu belirten Koldaş, "Toplumsal olaylarda, şubenin ve/veya şube önü ATM'lerin zarar görmemesi adına kepenklerin kendi kendine veya uzaktan kapanması buna güzel bir örnek olacaktır" şeklinde konuştu.

İhtiyaca Özel Çözüm

Bankaların ihtiyaçlarına özel olarak yapılandırılabilen Manage ATM/ Manage ANY, banka operasyon ekipleri tarafından da kolayca yönetilebiliyor. Manage ATM'in kolay yönetilebilir olması insan kaynağının efektif kullanımı açısından da büyük önem sağlıyor.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title