Atletizmde 3 Türkiye Rekoru Kırıldı

Atletizmde 3 Türkiye Rekoru Kırıldı

Türkiye Kulüplerarası Atletizm Ligi 1. Kademe Mücadelesi Ankara'da Başladı. Yarışmaların İlk Gününde 3 Türkiye Rekoru Kırıldı.

Atletizmde 3 Türkiye Rekoru Kırıldı

Türkiye Kulüplerarası Atletizm Ligi 1. Kademe mücadelesi Ankara'da başladı. Yarışmaların ilk gününde 3 Türkiye rekoru kırıldı.

Naili Moran Atletizm Sahası'nda 2 gün sürecek mücadelede ilk rekor bayanlar 400 metre yarışında kırılırken, yarışta 53.11 saniyelik derece elde eden ENKA Spor'dan Özge Gürler, hem 23 yaşaltı, hem de büyükler kategorilerinin yeni Türkiye rekoruna imza attı. Gürler, 400 metre yarışında elde ettiği dereceyle 12 yıldır kırılamayan ve 53.15 saniyeyle dereceyle Öznur Dursun'a ait olan bu daldaki rekoru eline geçirdi.

Yarışmaların 2. Türkiye rekorunu ise 400 metre erkekler yarışında ENKA Spor atleti Tuncay Örs kırdı. Örs, bugünkü yarışta elde ettiği 47.03 saniyelik dereceyle, 47.34 saniyeyle Ercan Sunu'ya ait olan Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu.

Günün 3. Türkiye rekoru ise bayanlar üç adım atlamada ENKA Spor adına yarışan Sevim Sinmez, 13.51 metrelik atlayışıyla 23 yaşaltı Türkiye rekorunun sahibi oldu. Bu kategoride eski rekor 13.29 metreyle Ayşegül Baklacı'ya aitti.

Avrupa Atletizm Birliği (EAA) tarafından ayın atleti adayları arasında gösterilen Fenerbahçeli Halil Akkaş, 5 bin metre yarışında 14.20.33'lük dereceyle birinci oldu.

İzmir'de yapılan lig yarışlarında 3 bin metre engelli Türkiye rekorunu 8.18.43'e taşıyan ve Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda 2 branşta da altın madalya kazanan Akkaş, rahat koştuğu 5 bin metre yarışını ENKA Spor atleti Willy Komen'in önünde ilk sırada tamamladı.

İlk gün sonunda hem bayanlarda, hem de erkeklerde ENKA Spor ilk sırada yer aldı.

Erkeklerde 61 puan toplayan ENKA Spor, günü ilk sırada tamamlarken, 58 puan kazanan Fenerbahçe 2. ve 46 puan elde eden EGO Spor ise 3. sırada.

Bayanlarda ise 57 puanla ENKA Spor ilk sıraya yerleşirken, 55 puanla Fenerbahçe ikinciliği ve 41 puanla da Beşiktaş, 3. sırayı elde etti.

Kaynak: AA