Atina Pakistanlılar Birliği Başkanı Javet Aslam'ın Gözaltına Alınması

Atina Pakistanlılar Birliği Başkanı Javet Aslam'ın Gözaltına Alınması

İnterpol Kararı ile Gözaltına Alınan Atina Pakistanlılar Birliği Başkanı Javet Aslam'ın Pakistan'a Teslim Edilmemesi İçin Gösteri Düzenlendi.

Atina Pakistanlılar Birliği Başkanı Javet Aslam'ın Gözaltına Alınması

İnterpol kararı ile gözaltına alınan Atina Pakistanlılar Birliği Başkanı Javet Aslam'ın Pakistan'a teslim edilmemesi için gösteri düzenlendi.

Atina Pakistanlılar Birliği Başkanı Javet Aslam'ın İnterpol kararıyla Yunanlı makamlarca gözaltına alınmasının ardından, Aslam'ın Pakistan'a teslim edilmemesi için gösteri düzenlendi. Pakistan tarafından insan kaçakçılığı yaptığı yönünde suçlanan Aslam, çıkarıldığı mahkemede, yeterli kanıt olmaması üzerine bir süre önce 30 bin Euro tazminat ile serbest bırakılmıştı. Yunanlı makamlarca, Pakistan devleti tarafından Aralık ayına kadar kanıt sunulması istenmişti. Geçici olarak serbest bırakılan Aslam'ın durumu, 16 Ocak tarihinde yapılması beklenen duruşma ile karar bağlanacak. Javet Aslam, kendisine yöneltilen suçlamaları yalanlayarak, Yunanistan'da sebepsiz yere gözaltına alınarak, izi kaybolan ve işkence edilen bir grup Pakistanlının haklarını savunduğu ve olayı kamuoyuna duyurduğu için böyle bir durumla karşı karşıya kaldığını savundu.

Aslam'ın Pakistan'a iade edilmemesi için düzenlenen gösteriye katılan Pakistanlı gazeteci Muhammed Beşir Şaad, "Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, Yunanlılar kadar burada yaşayan Pakistanlıların da aynı haklara sahip olması gerekiyor. Aslam adına alınan kararı şiddetle kınıyoruz. Onun özgürlük adına verdiği mücadelede biz de yanında olmaya devam edeceğiz. Aslam'ın serbest bırakılması için tüm desteğimizi vereceğiz" dedi.

Yunanlı makamlarca Aslam'ın serbest bırakılması için Yunanlı sol gruplar ve Atina'da yaşayan Pakistanlılar düzenlediği protesto gösterisinde Yunanistan ve Pakistan devletinin politikası kınandı.

Javet Aslam'ın avukatı Farngousios Kayousis, "Özgürlük adına mücadele eden Javet Aslam'ın teslim edilme kararının politik temelli olduğuna inanıyoruz, eğer Javet Aslam gözaltına alınan Pakistanlıların haklarını savunup, olayı kamuoyuna çıkarmasıydı, Aslam'a kimse karışmazdı" şeklinde konuştu. Öte yandan grup, Atina'nın Propilea Meydanı'nda toplanarak, Pakistan Büyükelçiliği'ne gitmek üzere hareket etti. Yol boyunca Aslam'ın serbest bırakılmasını talep eden topluluk, Büyükelçilik önünde Yunanistan ve Pakistan devletine karşı sloganlar attı. Göstericilerden bir grup elçiliğin kapısına şikayet bildirisi ve Javet Aslam'ın serbest bırakılmasını talep eden yazı astı.

2006 yılı içinde Yunanistan Meclisi'nde skandala neden olan bu olayın ardından, o dönemin eski Kamu Düzeni Bakanı Georgios Voulgarakis istifa etmişti.

(ES-KK-KK-D)

Kaynak: İHA