Atina: Orgeneral Büyükanıt'ın Yunanistan Ziyareti Yunan Basınında

Atina: Orgeneral Büyükanıt'ın Yunanistan Ziyareti Yunan Basınında

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Yunanistan Ziyareti, Yunan Basınında Geniş Yankı Buldu.

Atina: Orgeneral Büyükanıt'ın Yunanistan Ziyareti Yunan Basınında

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Yunanistan ziyareti, Yunan basınında geniş yankı buldu.

Yunanistan'ın yüksek tirajlı gazetelerinden To Vima, "Büyükanıt, Kriz Önleme Metotlarını Görüşecek" başlığıyla duyurduğu haberinde, Büyükanıt'ın Yunanistan Genelkurmay Başkanı Panagiotis Hinofotis ile görüşmesinde, 1988 yılında, Ege'de krizleri önleme ve yine Ege'de "genel davranış" kanunlarını içeren anlaşmayı ele almalarının beklendiğini yazdı.

Gazeteye göre, iki genelkurmay başkanı arasındaki görüşme, gelecek dönemde gerçekleşmesi beklenen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ve Abdullah Gül görüşmesine bir ön hazırlık. Gazete, Yunan Genelkurmay Başkanı'nın sadece askeri alanda özellikle teknik konularda yetkisi olduğunu bunun aksine Büyükanıt'ın ise siyasi ağırlığının da olduğunu belirtti.

Elefterotipia gazetesi ise, "Türkiye ile Ortak Tatbikat" başlığıyla duyurduğu haberinde Yaşar Büyükanıt'ın Yunan meslektaşı ile Ege'nin iki yakasındaki "aşırı ve sert" seslerin azaltılması konusunu görüşeceğini bildirdi. Gazete ikilinin, 6-10 Kasım tarihlerinde Ankara'da gerçekleşecek olan doğal afet tatbikatını da ele alacaklarını yazdı. Söz konusu tatbikata Yunanistan'dan 15 kişilik kurtarma ekibi katılacak.