Atina: Orgeneral Büyükanıt'ın Yunanistan Temasları

Atina: Orgeneral Büyükanıt'ın Yunanistan Temasları

Yunanistan'da Bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Gazetecilere Görüşmeleri Hakkında Bilgi Verdi.

Atina: Orgeneral Büyükanıt'ın Yunanistan Temasları

Yunanistan'da bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk gazetecilere görüşmeleri hakkında bilgi verdi.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Oramiral Panayotis Hinofotis ile iki ülke askerini ilgilendiren çeşitli konuları ele aldıklarını ve ziyaretin amacına ulaştığını açıkladı. Büyükanıt, halen Türkiye'den göç eden Yunanlılar'ın kendisini Atina'da görürken selamladıklarını ve ırkçılığın aşılması gerektiğini belirtti. 21. yüzyıl Türkiye'sinde ırkçılıktan bahsedildiğini kaydeden Büyükanıt, bunun yanlış olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'ni Türk, Arap, Çerkez ve Rum asıllıların birlikte kurduklarını belirten Büyükanıt, Atatürk'ün bu sebepten dolayı 'Ne Mutlu Türk'üm Diyene' sözünü söylediğini açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin yurttaşlığa dayalı bir demokrasi olduğunu, ırkçılıktan bahsedilmesinden utandığını belirten Büyükanıt, "Atatürk bu günleri görseydi hiç memnun olmazdı" dedi. Yaşar Büyükanıt, "Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet ırkçılığa değil, yurttaşlığa bağlıdır. Bugün dünyanın hiçbir ülkesinde yaşayan tek bir ırk yok" diye konuştu.

AB üyesi ülkelere de mesaj gönderen Büyükanıt, "AB yetkililerinin dikkatli olması lazım. Söylemleri ile Türk kamuoyunun kafasını karıştırmaktalar. Askerle niye uğraşıyorlar? Her ülkenin gerçekleri var. Hangi ülkenin Kafkasya'sı var? Irak, İran ve Suriye ile sınırları var? Türkiye, çok stratejik bir bölgede. Herkes dikkatli olmalı" ifadelerini kullandı.