Atina'dan Ortadoğu Barış Sürecine Destek

Atina'dan Ortadoğu Barış Sürecine Destek

Yunanistan'ın Başkenti Atina'yı Ziyaret Eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile Bir Araya Geldi.

Atina'dan Ortadoğu Barış Sürecine Destek

Yunanistan'ın başkenti Atina'yı ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile bir araya geldi.

Abbas ile Karamanlis, görüşme sonrasında yaptıkları açıklamada, temaslarının yapıcı olduğu görüşünde birleşti.

"Yunanistan'ın gerek AB, gerekse BM çerçevesinde Orta Doğu barış sürecini ve Filistin halkının adil taleplerini istikrarlı bir biçimde desteklediğini" söyleyen Karamanlis, "Atina'nın bağımsız, egemen bir Filistin devleti ile İsrail'in, uluslararası platformda tanınmış, güvenli sınırlar içinde ortak yaşamasından yana olduğunu" kaydetti.

Karamanlis, "özellikle Mekke anlaşmasından sonra, uluslararası toplumun desteğinin alınması yönünde mevcut koşulların daha da olgun olduğunu" belirttiği konuşmasında, "ilk önceliğin karşılıklı güvenin yerleşmesi olduğunu, İsrail ile Filistin arasındaki diyaloğun devamı çerçevesinde ise adil, kalıcı ve kesin çözüme götürecek yolun açılacağına inandığını" ifade etti.

Abbas ise, "Yunanistan'ın Filistin'in adil taleplerine her zaman destek verdiğini ve uzun yıllar süresince hem ikili, hem de AB düzeyinde izlediği tavır ve yardımlar için Atina'ya minnettar olduğunu" kaydetti.

Abbas, Karamanlis ile görüşmesinde Mekke anlaşması, dengeli bir çözümden yana olan Arap inisiyatifi ile ABD Başkanı George Bush'un iki egemen devlet öngören vizyonu konularının ele alındığını da belirtti.

"İsrail ile mevcut diyaloğun gelişmesi ve barışa götürecek müzakerelere gidilebilmesi" arzusunu dile getiren Abbas, "gelecek dönem içinde uluslararası toplumun desteğiyle ilerleme ve Orta Doğu'da barış elde edilmesinin ümit edildiğini" söyledi.

Abbas, "Uluslararası toplum eğer yardım etmek istiyorsa, yaptırımların kaldırılması gereklidir. Buna eş zamanlı olarak ise Orta Doğu'da barışın hakim olması için bir çözüm üretilmelidir" diye konuştu.

Kaynak: DHA