Atina'da Uluslararası Gastroenteroloji Cerrahi Toplantısı

Atina'da Uluslararası Gastroenteroloji Cerrahi Toplantısı

Yunanistan'ın Başkenti Atina'da Gerçekleştirilen "Uluslararası Gastroenteroloji Cerrahi" Toplantısına Türkiye'den 20 Doktor Katıldı.

Atina'da Uluslararası Gastroenteroloji Cerrahi Toplantısı

Yunanistan'ın başkenti Atina'da gerçekleştirilen "Uluslararası Gastroenteroloji Cerrahi" toplantısına Türkiye'den 20 doktor katıldı.

Toplantıya katılan doktorlardan Marmara Üniversitesi TTıp Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurdan Tözün toplantıyla ilgili İHA'ya açıklamada bulundu. Türkiye'nin bilim elçiliğini yaptığını söyleyen Prof. Dr. Tözün, "Biz gastroenteroloji derneğinin Türkiye'de şubesini kurduk. Derneğimizin hem uluslararası konferanslarda hem de uluslararası projelerde desteği var. 2008 yılında IASGO adlı kuruluşun toplantısı İstanbul Lütfü Kırdar'da yapılacak. Bu bizim için büyük bir onur. 2 bin

500 ila 3 bin kişi arasında dünya çapından bilim adamlarının katılımını bekliyoruz. Bilimin evrensel bir boyutu var. Bilim ülkeler arasında çok iyi bir köprü, çok iyi bir barış sembolü. Kısacası her tarafa girme ve nüfuz edindirme özelliği olan bir araç" dedi.

Böyle uluslararası bir kongreye katılmaktan büyük onur duyduklarını ifade eden Tözün, "Bu kongreye dünyanın her tarafından katılımcılar geldi. Örneğin Amerika, Brezilya, Japonya, Balkan ülkelerinden Romanya. Biz de yaklaşık 20 kişiyiz. Kısaca bu, dünyanın 20-25 ülkesinden katılım olan çok üst düzeyde bir toplantı. Biz kendi adımıza bilim büyükelçiliği yapıyoruz. Bilim alanında, ülkemizi diğer ülkelerle buluşturarak, ülkeler arasında köprü ve barış zeminleri oluşturuyoruz"

şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2008 yılında Uluslararası Gastroenteroloji ve Cerrahi toplantısında birçok önemli bilim adamına ev sahipliği yapması bekleniyor.

(ES-CY-CY-ÖZ-D)