Atina: Bakan Babacan'ın Yunanistan Temasları

Atina: Bakan Babacan'ın Yunanistan Temasları

Devlet Bakanı Ali Babacan, Yunanistan'daki Diplomatik Temaslarıyla İlgili Atina-türkiye Büyükelçiliği'nde Türk Basın Mensuplarına Özel Açıklamalarda Bulundu.

Atina: Bakan Babacan'ın Yunanistan Temasları

Devlet Bakanı Ali Babacan, Yunanistan'daki diplomatik temaslarıyla ilgili Atina-Türkiye Büyükelçiliği'nde Türk basın mensuplarına özel açıklamalarda bulundu.

Devlet Bakanı Babacan, Yunanistan'daki diplomatik temaslarında Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB sürecinde resmi olarak desteğinin devam edeceğini teyit ettiğini dile getirdi. Babacan, Finlandiya'nın dönem başkanlığı süresince Türkiye'nin AB sürecine çözüm getirmek için öne getirdiği çeşitli formülleri ortaya sunduğunu ve AB komisyon üyeleriyle gerçekleştirdiği ikili temaslarında hayata geçirme düşüncesinde olduğunu açıkladı. AB çerçevesinde KKTC'nin durumunu değerlendiren Babacan, "Bakoyıannı ile yaptığımız toplantının gündem maddelerinden biri Kıbrıs'tı. Kıbrıs Rum Kesimi ile ne kadar sıklıkla görüşülürse, KKTC ile de o kadar sıklıkla görüşülmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Hiçbir çözüme yanaşılmaması, her şeye hayır denmesi, karşılığında Türkiye'den tek taraflı şeyler istenmesinin gerçekçi olmadığını söyledik. Ne pahasına olursa olsun Türkiye'nin tek taraflı hiçbir şey yapmayacağını defalarca söyledik. 2.5 yıldır yerine gelmemiş bir hükümlülükten bahsediyoruz" dedi.

Avrupa Komisyonu'nun Türkiye'nin limanlarını ve hava alanlarını Rumlara açması gerektiğini, bunun zorunluluk olduğunu vurguladığını belirten Babacan, "Bizim hukukçularımızın bu konuda farklı görüşleri var. İşte nasıl Türk ithalatçıları İtalya'ya, Avusturya'ya, Belçika'ya ve hatta Yunanistan'a belli bir sayıdan fazla giremiyorsa, nasıl kotalarla Türk sınırlarında yabancı hudut kapılarında durduruluyorsa, Türkiye'nin de Rum Kesimi'ne havaalanları ve limanları açmaması son derece doğal hakkıdır. Çünkü Kıbrıs Rum ürünleri zaten şu anda serbest ticaret dahilinde. Türkiye'de serbest mali dolaşımına giriyor bu mallar. Yani Kıbrıslılara vizeyi de kaldırmışız. Güneyli Rumlar şu anda Türkiye'ye vizesiz girip çıkabiliyor. Biz bu açılımları zaten yapmışız. Biz her zaman çözümden yana olduğumuz için bu konularda sonuna kadar görüşürüz" diye konuştu.