Atina: Ayasofya'daki Protestoya Yunan Basınında da Yer Verildi

Atina: Ayasofya'daki Protestoya Yunan Basınında da Yer Verildi

Ayasofya'da Papa'nın Türkiye Ziyaretini Protesto Eden Grubun Gösterisi Yunan Yazılı ve Görsel Basınında Geniş Biçimde Yer Aldı.

Atina: Ayasofya'daki Protestoya Yunan Basınında da Yer Verildi

Ayasofya'da Papa'nın Türkiye ziyaretini protesto eden grubun gösterisi Yunan yazılı ve görsel basınında geniş biçimde yer aldı.

Yunan televizyon kanallarından Alpha TV akşam haber bülteninde protesto gösterisinden görüntülere yer vererek, Papa'nın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında şiddetli gösterilerin meydana gelebileceğini öne sürdü. Göstericilerin konuşmalarına yer veren kanal, İstanbul Rum Patrikhanesi'nin oluşabilecek gösteriler karşısında tehlikede olma ihtimalini de savundu. Ayrıca Alpha TV, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da Papa'nın Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretten tedirgin olduğunu ve ziyaret sırasınca Papa ile bir araya gelmeme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Yunan yazılı basınından Ta Nea Gazetesi ise, protesto gösterisine, 'Bozkurtlar Ayasofya'yı işgal etti' başlığı altında verdi. Gazete, Papa'nın Türkiye ziyareti nedeniyle gerçekleşen protesto gösterisinde 39 kişinin gözaltına alındığını ve gösteri sırasınca bölgedeki turistlerin polis tarafından uzaklaştırılarak, Ayasofya'nın kapılarının kapandığını ve polis görevlilerinin göz yaşartıcı bombalar sayesinde göstericileri gözaltına aldığını ifade etti. Gazete diğer taraftan Papa'nın ziyareti sırasında alınan geniş güvenlik önlemlerine rağmen şiddetli gösterilerin meydana gelebileceğini öne sürerek, gösterilerin İstanbul'un haricinde meclis içinde de gerginlik ve ayrılıklar oluşturduğunu aktardı. Özellikle AK Parti içinde Papa'nın ziyareti hakkında ayrılık ve tedirginliklerin olduğu iddia edildi. Ta Nea, Türk basınının verilerine dayanarak, Başbakan Erdoğan'ın ve Dışişleri Bakanı Gül'ün Papa ile karşılaşmak istemediklerini ve bu sebeple NATO zirvesini takip etmek için yurt dışında bulunduklarını belirterek, Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Namık Tan tarafından yapılan açıklamalara yer vererek, Tan'ın bakanlık adına öne sürülen görüşlerden dolayı üzgün olduğunu, Dışişleri Bakanı Gül ile Papa arasında şuan için resmi olarak herhangi bir görüşmenin planlanmadığını, ancak Gül'ün Papa'nın Türkiye'den gidişinden önce ülkeye döneceğinin açıkladığını belirtti.

Kaynak: İHA