Atina: AB Müzakerelerinin Kısmen Dondurulması

Atina: AB Müzakerelerinin Kısmen Dondurulması

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun, Türkiye ile Müzakerelerin Kısmen Durdurulması Kararıyla İlgili Değerlendirmelerde Bulundu.

Atina: AB Müzakerelerinin Kısmen Dondurulması

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun, Türkiye ile müzakerelerin kısmen durdurulması kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yunanistan Başbakanı Karamanlis, Türkiye'nin AB müzakere sürecinin komisyon kararınca dondurulmasıyla ilgili açıklamasında, ne karar alınırsa alınsın, Yunanistan'ın Türkiye'yi desteklemeye devam edeceğini ancak Türkiye'nin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediği müddetçe bunun pek etkili olmayacağını açıkladı. Dışişleri Bakanı Dora Bakoyıanni ise, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ı tanıyarak limanlarını açması ve imzaladığı protokol anlaşmasının arkasında durması gerektiğini belirtti. Diğer taraftan Bakoyıanni, "Hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyiz, komisyonun Türkiye'ye mesajı çok açık. Türkiye'nin AB üyesi olmasını istiyoruz" dedi.

Yunanistan televizyon kanalları akşam haber bülteninde AB Komisyonu'nun Türkiye hakkındaki kararına, "Ankara dondu, Kıbrıs huzursuz" başlığı adı altında yer verdi.

Kaynak: İHA