Atılım Üniversitesi Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması'nda
Haberler » Güncel » Atılım Üniversitesi Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması'nda - Haber

Atılım Üniversitesi Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması'nda

ANKARA'DA bulunan Atılım Üniversitesi bu yıl 24. kez uluslararası ticari tahkim konularında geleceğin hukukçularını yetiştirmek amacıyla Viyana'da düzenlenecek olan Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması'na katılıyor.

Atılım Üniversitesi Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması'nda

ANKARA'DA bulunan bu yıl 24. kez uluslararası ticari tahkim konularında geleceğin hukukçularını yetiştirmek amacıyla 'da düzenlenecek olan Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması'na katılıyor.


Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri bu sene 2. kez katıldığı Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması için 6 ay öncesinden belirlenen konunun çalışmalarını tamamladı ve 7 - 13 Nisan tarihleri arasında Viyana'da gerçekleştirecekleri sunum için heyecanla bekliyor.


Dünyanın her yerinden hukuk fakültelerinin katıldığı ve alanında kapsamlı ve prestijli farazi dava yarışmalarından birisi olan Willem C. Vis Uluslararası Farazi Ticari Tahkim Yarışması öncesinde yarışma hakkında bilgiler veren Atılım Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Yiğitcan , "Ben geçen sene yarışmacı öğrenci olarak katılmıştım, bu sene ise takımın koçluğunu yürütüyorum. Yarışma konusu genellikle Ekim ayında duyurulur. Bu konu genelde çok çetin bir dava olur ve mutlaka çözülmesi gereken ve görüş ayrılığı yaşanabilecek birçok hukuki uyuşmazlık vardır. Uluslararası ticari tahkim alanında verilen bu problemin çözülmesi üzerine davacı ve davalı dilekçeleri yani memorandumlar yazılır. Yazılı aşamadan sonra ise sözlü aşama için tüm takımlar Viyana'ya gidip yazdığı dilekçeleri farazi bir tahkim duruşmasında sunar. Biz de bu seneki ayağında davalı ve davacı dilekçelerimizi tamamladık, eşleştiğimiz takımlarla karşılaşmak için 7-13 Nisan'ı sabırsızlıkla bekliyoruz" diye konuştu.


ALANINDA EN YETKİN, TİCARİ TAHKİMDE NAM SALMIŞ HUKUKÇULARLA TANIŞMA İMKANI


Yarışmaya katılmanın öğrenci arkadaşlarına sağladığı faydaları da anlatan Yiğitcan Çankaya, şunları söyledi:


"Bu yarışmanın en önemli faydası çok büyük ve neredeyse yıllar içinde edinilebilecek mesleki tecrübeyi en az 6 aylık sıkı ve yoğun yarışma hazırlığı sürecinde elde edebilmeleri. Zira öğrenciler yarışma boyunca çok çetin bir davayı uluslararası ticari tahkim gibi yoruma açık ve uygulamaya yönelik bir alanda çözerek ve daha sonra bunu Viyana'da sunma şansı elde ederek çok kısa süre içerisinde büyük bir mesleki tecrübe elde ediyor. Ayrıca Viyana'daki sunum için ayrılan 1 haftalık süreçte yani yarışmanın asıl sözlü aşamasında Avrupa'da en çok tanınan, alanında en yetkin, uluslararası ticari tahkimde nam salmış hukukçularla tanışma imkanı buluyorlar. Bu onlara bir yandan da mesleği seçmelerinde, uluslararası ticari tahkime yönelmelerinde büyük bir motivasyon oluyor."


Kaynak: DHA

Manşet

Haberler