Atıf Yılmaz Ölümünün 2. Yılında Mersin'de Anıldı

Atıf Yılmaz Ölümünün 2. Yılında Mersin'de Anıldı

Ünlü Sinema Yönetmeni Atıf Yılmaz, Ölümünün 2. Yılında Doğduğu Kent Mersin'de Anıldı. Filmlerinde En Fazla Rol Alan Sanatçıların Başında Gelen Müjde Ar, Kadın Olarak Aklının Başına Gelmesinde Atıf Yılmaz'ın Çok Büyük Etkisi Olduğunu Söylerken, Atıf Yılmaz'a Hala Aşık Olduğunu Belirten Eşi Deniz Türkali İse Törende Gözyaşlarına Boğuldu.

Atıf Yılmaz Ölümünün 2. Yılında Mersin'de Anıldı

Ünlü sinema yönetmeni Atıf Yılmaz, ölümünün 2. yılında doğduğu kent Mersin'de anıldı. Filmlerinde en fazla rol alan sanatçıların başında gelen Müjde Ar, kadın olarak aklının başına gelmesinde Atıf Yılmaz'ın çok büyük etkisi olduğunu söylerken, Atıf Yılmaz'a hala aşık olduğunu belirten eşi Deniz Türkali ise törende gözyaşlarına boğuldu.

1925 yılında Mersin'de doğan, ömrünün büyük bölümünü sinemaya veren ve 119 filme imza atan Atıf Yılmaz, Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi'nde düzenlenen törenle anıldı. Törene Atıf Yılmaz'ın eşi Deniz Türkali, sinema sanatçıları Müjde Ar ve Aytaç Arman ile sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan ve eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş katıldı. Atıf Yılmaz Meydanı'nda yapılan ve Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdiği anma töreninin sunumunu sanatçı Müjde Ar yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin de katkı sunduğu törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kemal Sığırcıkoğlu, önümüzdeki yıllarda Mersin'de Atıf Yılmaz adına bir film festivali düzenlemek istediklerini söyledi.

Sığırcıkoğlu'nun konuşmasının ardından Nebil Özgentürk'ün 'Atıf Yılmaz Belgeseli'nin bir bölümüne yer verildi. Anma etkinliğinin sunumlarını yapan Müjde Ar, Atıf Yılmaz'ı "Usta sinemacı, hepimizin hayatının uzunca bir dönemine damgasını vurmuş büyük yönetmen" sözleriyle nitelendirdi. Sinemanın gerçek anlamıyla bir yürek işi olduğunu, ömrünün büyük bölümünü bu sanata adamayanların yolun yarısında çekip gitmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Müjde Ar, Atıf Yılmaz'ın 80 yıllık yaşamının 55 yılını sadece sinema için yaşadığını ve birbirinden güzel filmler bıraktığını belirtti. Ar, "Bu büyük ustayı saygıyla anıyor, şükranla hatırlıyorum" dedi. Müjde Ar, etkinlikte Deniz Türkali'yi "Atıf Yılmaz, kadına özgürlüğün kapısını aralayan, kadın dünyasını sorgulayan, kadının bütün sıkıntılarını, baskısını ifade eden, aşktan korkan kadınımıza 'aşktan korkma' diyen filmleri yaparken, ben eşi Deniz Türkali'nin çok büyük etkisi olduğuna inanıyorum. Çünkü sinema öyle bir şeydir ki, tek başınıza bir dünya kuramazsınız, ancak fikirler oluşur. Ama o fikirleri olgunlaştırmak için çok yakınlarınızla paylaşmaya, etkilenmeye ihtiyacınız vardır" sözleriyle takdim etti.

Konuşması boyunca gözyaşlarını tutamayan Deniz Türkali, sözlerine "O benim aşık olduğum insandı ve hala aşık olmaya devam ettiğim biri. Tanıdığım en genç erkeklerden biriydi. Çünkü yeni olan, farklı olan, kendine benzemeyen her şeyi büyük bir heyecanla, büyük bir merakla, hakikaten ilgilenerek bakardı, kabul ederdi, kucaklardı" diyerek başladı. Mutlaka kadın filmlerinde kendisinin ve sinemadaki tüm kadınların etkisi olduğunu ifade eden Türkali, "Ama o kadınları hakikaten çok sevdi, ben de bundan çok mutlu oldum. Kadınları merak etmek demek, kadınları sevmek demek, kadınları anlamaya çalışmak demek dünyayı anlamaya çalışmaktır. O da aynı şeyi söylüyordu zaten. Mersin'e teşekkür ederim, bana Atıf Yılmaz'ı verdiği için" diye konuştu.

Gözyaşlarına boğulan Türkali, daha fazla konuşamayacağını söyleyerek kürsüden indi. Bu sırada, kendisine sarılan Müjde Ar ile Alin Taşçıyan da gözyaşlarına hakim olamadı.

Sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan da, Atıf Yılmaz'ın sevdiğimiz filmlerin sevdiğimiz yönetmeni olduğunu, onun filmlerinin bir buluşma noktası, sevgiyle, coşkuyla yaklaşılan filmler olduğunu kaydetti. Atıf Yılmaz sinemasının duygu odaklı bir sinema olduğunu ve insanların hissetmesi için film çektiğini dile getiren Taşçıyan, "Bu büyük ustanın Fellini'nin yanında adı anılmıyorsa bu tamamen bizim hatamızdır" diye konuştu.

Sinema sanatçısı Aytaç Arman ise, Atıf Yılmaz filmlerinde, sinemaya atılmasından ancak 15 yıl sonra oynayabildiğini, Yılmaz'ın setinde her zaman çok farklı bir hava olduğunu belirtti. Arman, "Atıf Yılmaz ancak Mersin'de yetişebilirdi. Atıf Yılmaz gerçekten Mersin'di" şeklinde konuştu.

Anma etkinliklerinin kapanış konuşmasını yapan Müjde Ar, Atıf Yılmaz'ı tanıdığı için çok şanslı olduğunu dile getirerek, "Hayatınızın 30 yılına birisi gelecek, karşınıza çıkacak, size öyle zenginlikler sunacak ki, sizi de hiçbir zaman onunla boy ölçüşemem biliyorum ama sinemada belki de unutulmayanlar arasına katacak. Onun için çok şey borçlu olduğum Atıf Yılmaz'a binlerce teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılan sanatçılara Kemal Sığırcıkloğlu tarafından plaket ve çiçek verilirken, tören Atıf Yılmaz'ın yıllar önce çektiği ve Lale Mansur'un rol aldığı "Mersin" belgeselinin gösterimi ile sürdü. Anma töreni, Atıf Yılmaz filmlerinin afişlerinden oluşan serginin açılışıyla sona erdi.

(HK-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA