Ateşkes Haberleri

Ateşkes haber, Ateşkes son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ateşkes - 27.04.2021
Libya'da 5+5 Ortak Askeri Komite temsilcileri Sirte'de toplandı
İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim'de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter'e bağlı heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.
Ateşkes - 27.04.2021
Donbas'ta askeri aracın patlayıcı maddeye çarpması sonucu bir Ukrayna askeri öldü
Donbas krizi Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı'ndan oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.
Ateşkes - 27.04.2021
Son dakika haberleri: BM uzmanları, Güney Sudan'da iç savaş ve kıtlık olasılığına karşı uyarıyor
BM'nin konuyla ilgili 81 sayfalık raporunda, Cumhurbaşkanı Salva Kiir liderliğindeki hükümet güçleri ile Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Riek Machar liderliğindeki muhalefet güçleri arasında Şubat 2020'de imzalanan ateşkesin uygulanmasına dair görüş ayrılıkları ve çıkar çatışmaları bulunduğuna dikkat çekildi.
Ateşkes - 27.04.2021
Libya Ordusu, Şuveyrif bölgesinde Hafter'e bağlı silahlı konvoyda hareketlilik gözlendiğini bildirdi
Açıklamada, hareketliliğin ateşkesi bozucu ve İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim 2020'de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite Toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter'e bağlı heyetler arasında imzalanan anlaşmaya aykırı olduğu vurgulandı.
Ateşkes - 26.04.2021
Yemen'de hükümet ile Husiler arasındaki "esir değişimi" kapsamında 42 kişi serbest bırakıldı
Taraflar arasında 2018'de esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz'in durumuyla ilgili Stockholm Anlaşması imzalanmıştı.
Ateşkes - 26.04.2021
Son dakika... Somali Başbakanı Roble, başkentte çatışan taraflara ateşkes çağrısı yaptı
Son dakika haberlerine göre Somali Başbakanı Muhammed Hüseyin Roble, muhalefet ve iktidar arasında seçimlere ilişkin yaşanan anlaşmazlığın çatışmaya dönüşmesi sonrası ateşkes çağrısı yaptı.
Ateşkes - 26.04.2021
Fas Başbakanı el-Osmani: "İspanya'nın Polisario lideri Gali'yi sahte pasaportla kabul etmesi bir skandaldır"
Polisario Cephesi, 1991'de Birleşmiş Milletlerin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu.
Ateşkes - 25.04.2021
Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi AA'ya konuştu Açıklaması
Hindistan-Pakistan ilişkileri Soru: Hindistan ve Pakistan ilişkileri hakkında Keşmir konusunda bir soru. Son zamanlarda Hindistan ile Pakistan arasında Modi'nin mektubuyla bir tür yumuşama oldu ama şimdi işler değişti. Son dönemdeki aksiliklerden sonra yumuşama dönemi artık bitti diyebilir miyiz? Kureyşi: Bildiğiniz gibi, Hindistan'la çözülmemiş sorunlar var; bunlardan biri de Keşmir. Siachen de diğeri. Sir Creek üçüncü konu. Su meselesi de dördüncü büyük sorundur. ve başka küçük sorunlar da var. Bunları nasıl çözeriz? Ben ilerlemenin tek mantıklı yolunun diyalog olduğu görüşündeyim. İki baskın komşuyuz. Savaşa girmeyi göze alamayız, biliyorsunuz, bu intihar gibi bir şey olur ve hiçbir makul kişi bu tür bir politikayı savunmayacaktır. Bu yüzden oturmalıyız ve konuşmalıyız. Kimler görüşmelerden kaçtı, kimler çekildi, kapsamlı diyaloğu kim askıya aldı? Bunu yapan Hindistan, Pakistan değil. Pakistan her zaman (sorunların çözümü konusunda) istekli olduğunu söylemiştir. Dünyanın her yerinden dostlarımız bizimle ve Hindistan ile temasa geçtiklerinde ve üçüncü tarafla ilgili kimin tereddütlü olduğunu ifade etti. Kesinlikle Pakistan değil. Son zamanlarda Hint tarafı şartları ve ortamı bozan bazı eylemlerde bulundu. Uluslararası hukuka karşı durdular. BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiler. Cammu ve Keşmir'de yapmaya çalıştıkları demografik yeniden yapılandırma Dördüncü Cenevre Sözleşmesi'nin açık bir ihlalidir. Pakistan'ın ciddi çekinceleri var. BM Genel Sekreteri'ne, Güvenlik Konseyi Başkanı'na birkaç mektup yazdım. Onları Hindistan'ın sorumsuz hareketleri konusunda haberdar etmek istedim. Hindistan'ın 5 Ağustos 2019'da açıkladığı önlemlerle Güney Asya'nın istikrarını ve barışını riske atması konusunda bilgilendirdim. Bunu söyledikten sonra, son zamanlarda olumlu dediğim ve her iki tarafın da birbiriyle temas halinde olduğu bir gelişme oldu. Hint Askeri Operasyonlar Genel Müdürü, Pakistan'ın genel müdürüyle bir görüşme yaptı ve bu konuşmanın sonucu, kontrol hattındaki ateşkese ilişkin yeniden bir taahhüt oldu.
Ateşkes - 25.04.2021
Fas İspanya'nın Rabat Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı
Polisario Cephesi, 1991'de Birleşmiş Milletlerin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu.
Ateşkes - 25.04.2021
Haftanın tarihine bakış
2018- Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya geldiği tarihi zirveden barış kararı çıktı.
Ateşkes - 23.04.2021
Son dakika haberleri | Afganistan Dışişleri Bakanı Atmar, Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısında konuştu Açıklaması
Üç ülkenin Taliban'a, şiddetin durdurulması, ateşkes üzerinde hemfikir kalınması ve İstanbul'daki barış konferansına katılması için çağrı yapmak konusunda hemfikir olduğunu belirten Atmar, "Taliban'ın da sürece katılımı gerekiyor.
Ateşkes - 22.04.2021
Son dakika: İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Libyalı mevkidaşı Menguş ile görüştü
İtalya'nın Libya Ulusal Birlik Hükümeti ile geçiş döneminin tüm aşamalarının tamamlanması için ateşkesin tam uygulanmasından halkın temel hizmetlerinin sağlanmasına kadar iş birliği yapmak istediğini aktaran Di Maio, "İtalya, Libya'da ateşkes anlaşmasının tüm maddelerinin uygulanmasını, sivil ve ticari bağlantıyı sağlayacak Sirte-Misurata sahil yolunun yeniden açılmasını ve tüm yabancı savaşçılar ile paralı askerlerin geri çekilmesini öncelikli olarak görüyor.
Ateşkes - 22.04.2021
Balkanlarda esrarengiz bir el Büyük Sırbistan hayalini canlandırma peşinde
Sırp egemenliğinden tedirgin olan Yugoslavya'nın Katolik cumhuriyetleri Hırvatistan ve Slovenya, 15 Temmuz 1991'de eş zamanlı olarak bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu kararın ardından başlayan Sırp-Hırvat çatışması 6 ay sürdü. 1992'nin Ocak ayında AB'nin devreye girmesiyle Brioni'de ateşkes anlaşması imzalandı ve silahlar sustu.
Ateşkes - 22.04.2021
Son dakika haber... Donbas'ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların saldırısında bir Ukrayna askeri öldü
Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, gece yarısından 07.00'ye kadar ayrılıkçıların 8 kez ateşkes ihlali yaptığı kaydedildi.
Ateşkes - 22.04.2021
Bakan Akar'dan 'Ermeni sorunu ve Harbord Raporu' başlıklı makale
'RAPOR, ZULMÜ TESPİT ETMEMİZE DE YARDIMCI OLUYOR' Bakan Akar, raporda, Osmanlı Ermenilerinin bugüne kadar Türkiye'nin hiçbir yerinde çoğunlukta olmadığı gerçeği gibi başka bulgular da bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Ayrıca rapor ve ekleri, Ermenilerin, imparatorluğun diğer tebaalarına karşı işledikleri zulmü tespit etmemize de yardımcı oluyor. Her şeyden önce General Harbord, Amerika'nın gelecekte böyle bir 'resmi kışkırtmada' rol oynamayacağından emin olmak istiyordu ve General Harbord'ın raporu, bozguna uğramış Osmanlı İmparatorluğu'ndan bir ABD mandası, hatta bir sömürge oluşturma fikrine son vermeye yardımcı oldu. Bu bakış açısı diğer imparatorlukların parçalanmasında olduğu gibi; Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde hem sınırları içinde hem de komşu coğrafyalarda meydana gelen büyük insani krizleri göz ardı etmek değildir. Nitekim tehcirin yaşandığı Birinci Dünya Savaşı'nın zorlu şartlarında Osmanlı Ermenileri yaşamını yitirdi. Diğer Osmanlı vatandaşları da salgın hastalıklar ve göçlerin yanı sıra devlet otoritesinin zayıflaması sonucu artan çeteler ve silahlı grupların öncülük ettiği isyan eylemleri nedeniyle hayatını kaybetti. Düşmanlık ateşini körüklemek benim arzum değildir. Nitekim günümüz dünyasında tarihten düşmanlık çıkarmak ve yeni karşıtlıklar yaratmak, ortak bir gelecek inşa etmek için ne kabul edilebilirdir ne de faydalıdır. General Harbord'ın raporunun Ermeniler, Türkler ve aslında tüm bölge halkları için daha barışçıl bir gelecek öngördüğünü söylemek yeterli olur. Ayrıca tarihsel kayıtlara yönelik gerçeklere dayalı bir yaklaşımı benimseyenler, Harbord'ın raporunu Washington D.C.'deki ABD Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Ajansında (NARA) bulabilirler. Raporun kopyaları o dönemde Beyaz Saray ve Senato'ya gönderilmiştir. Bu akademik kilitlenmişlik siyasi çözümsüzlüğün de fitilini ateşlemektedir." 'TÜRKİYE, ERMENİSTAN'DAKİ DARBE GİRİŞİMİNİ KINAYAN İLK ÜLKELERDEN BİRİ' Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005 yılında Ermenistan Cumhurbaşkanı'na mektup göndererek tarihçiler ve bilim adamlarından oluşan ortak bir komisyon kurulmasını önerdiğini anımsatarak, "Öngörülen komisyon, araştırmasını Türkçe ve Ermenice olarak ve ilgili tüm üçüncü ülke arşivlerinde yürüterek bulgularını uluslararası toplumla da paylaşacaktı. Bu konuyu akademik anlamda bizzat araştırmış biri olarak, bu teklifin hala geçerli olduğunu söylemekten memnuniyet duyuyorum, ancak Türkiye'nin bu teklife henüz bir yanıt alamadığını veya Ermenistan'ın kendi arşivlerini açmadığını görmek beni üzüyor. Ermenistan ile Azerbaycan arasında geçen yıl açıklanan ateşkes, yeni bir sayfa açılabilmesi için önemli bir fırsat sunuyor.
Ateşkes - 22.04.2021
Son dakika haber | Savunma Bakanı Hulisi Akar, RealClearDefense'e "Ermeni sorunu ve Harbord Raporu" başlıklı makale yazdı Açıklaması
Ermenistan ile Azerbaycan arasında geçen yıl açıklanan ateşkes, yeni bir sayfa açılabilmesi için önemli bir fırsat sunuyor.
Ateşkes - 21.04.2021
Son dakika haberleri | Zelenskiy, BM Genel Sekreteri Guterres ile Rus askeri hareketliliğini görüştü
Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.
Ateşkes - 21.04.2021
Son dakika... Pakistan'dan BMGK'nin Keşmir kararının 73. yılında Keşmir meselesinin çözülmesi çağrısı
Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Cammu Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde kaldı.
Ateşkes - 21.04.2021
Zelenskiy "özel dönemlerde" orduya yedek asker çağırmayı sağlayan yasayı onayladı
Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.
Ateşkes - 21.04.2021
Çavuşoğlu: Dendias, dürüst ve samimi davranmadı (2)
'AFGANİSTAN'LA İLGİLİ KONFERANSI BAYRAM SONRASINA ERTELEDİK' Çavuşoğlu, ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararı ile sonrasındaki süreçlere ilişkin şu açıklamada bulundu: "Afganistan konusunda, bir taraftan Afganlarla müzakere, bir taraftan Taliban'la ABD'nin imzaladığı anlaşma. Bunların hepsi hassas bir döneme girdi. Amerika'nın Kararlı Destek Misyonu'ndan çekilme kararı, NATO'nun şu anda Afganistan'daki misyonunun adı bu, Kararlı Destek Misyonu. Amerika çekilince bu misyon da ortadan kalkıyor. Diğer ülkeler de çekileceklerini söyledi. Şimdi bir karar üzerinde müzakereler devam ediyor. Bu karar çerçevesinde Kararlı Destek Misyonu bittikten sonra NATO olarak Afganistan'a nasıl destek verebiliriz. Bunun çerçevesini çizmeye çalışıyoruz. İleride belki başka bir misyon olabilir. Belki de hiç ihtiyaç olmayacak. İhtiyaç olmaması için de Taliban'la Cumhuriyet tarafının anlaşması lazım. Bir uzlaşıya bağlı kalıcı ateşkes ve siyasi bir yol haritası belirlenmesi gerekiyor.
Ateşkes - 20.04.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Afganistan konferansı ramazan ayı sonrasına ertelendi"
Yeni bir misyona ihtiyaç olmaması için Afganistan'daki tarafların kalıcı ateşkes üzerinde anlaşması ve siyasi yol haritası belirlemesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, Doha'da Afganlar arası müzakerelerin bu sebeple başladığını, Katar'a katkılarından ötürü teşekkür ettiğini belirtti.
Ateşkes - 20.04.2021
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, ABD Senatosu'ndan Menendez ile Rus askeri hareketliliğini görüştü
Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.
Ateşkes - 20.04.2021
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca "1915 Olayları Uluslararası Konferansı" düzenlendi
Bu yanlış politikanın getirdiği noktanın Ermenistan'ın Karabağ Savaşı'ndaki kaçınılmaz yenilgisi olduğunu aktaran Kılıç, şöyle konuştu: "2018'de 'Kadife Devrim' söylemiyle iktidara gelen ve eski zihniyeti tasfiye hedefini güden Paşinyan yönetimi, ne yazık ki geçmişin yanlışlıklarını görmekle beraber muhtemelen aynı baskıların ve eski rejim yanlıların etkisiyle gene gerçekçi, bölgesel iş birliğini, iyi komşuluk ilişkilerini esas alan bir politikayı anlamakla beraber, eski yaklaşımlar ve eski gidişat arasında bir yalpalama geçirmiştir ve bu yalpalamanın bugün de devam ettiğini görüyoruz." Bir taraftan 9 Kasım ateşkes ile 11 Ocak ateşkesin uygulama anlaşmalarıyla ekonomik ve ulaşım yolları açılarak bölgesel iş birliğine yönelme sözü verildiğini belirten Kılıç, diğer taraftan Ermenistan'ın başta Fransa, ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere batının desteğiyle eski emellerini gerçekleştirme peşinde koştuğunu söyledi.
Ateşkes - 20.04.2021
Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (1)
"Mondros'a imza koyanlar zelil tuzağa düştü" Mondros Ateşkes Antlaşması'nın, Osmanlı İmparatorluğunun esaret ve teslim belgesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, sömürgecilerin, masa başında tuzak kurduğunu ve bu antlaşmaya imza koyanların da zelil tuzağa düştüğünü söyledi.
Ateşkes - 19.04.2021
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu: (2)
Türkiye'nin Ukrayna'nın Kırım Bölgesi'nin Rusya tarafından işgalini tanımadığını ve bununla ilgili tavrını açık şekilde ortaya koyduğunu anlatan Çelik, şunları kaydetti: "Ukrayna'yla da yakın ilişkilerimiz var, Rusya'yla da yakın ilişkilerimiz var. Özellikle son zamanlarda Ukrayna'yla ilişkilerimizin başka devletlere karşı bir tutum gibi algılanması söz konusu oldu. Türkiye sadece kendi milli güvenliği açısından ikili ilişkiler kurar, herhangi bir devlete karşı bir tutum içerisine girmez. Sonuç olarak Temmuz 2020'deki kapsamlı ateşkese dönülmesini arzu ediyoruz.
Ateşkes - 19.04.2021
AB, Rusya'ya karşı Ukrayna ile tam dayanışma mesajı verdi
Borrell, Etiyopya'da bir an önce ateşkes ilan edilmesini, insani yardımların ulaşmasına izin verilmesini, Eritre askerlerinin ülkeden çekilmesini, insan hakları ihlalleri ve kadınlara yönelik kötü muamelenin araştırılmasını ve sorumluların hesap vermesini talep etti.
Ateşkes - 19.04.2021
Son dakika: Ukrayna, Rusya'ya karşı daha kapsamlı yaptırımlar istiyor
Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatından (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.
Ateşkes - 18.04.2021
Donbas'ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların saldırısında 1 Ukrayna askeri öldü
Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, dün gece yarısından saat 17.00'ye kadar ayrılıkçıların 5 kez ateşkes ihlali yaptığı kaydedildi.
Ateşkes - 18.04.2021
Son dakika... Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, BAE programında Hindistanlı mevkidaşıyla görüşme olmadığını belirtti
Anlaşma şubatta yapılmıştı Hindistan ve Pakistan, 25 Şubat'ta iki ülke arasında ihtilaflı Keşmir sınırındaki ateşkese, tüm mutabakat ve anlaşmalara "mutlak riayet edilmesi" konusunda anlaşmaya varmıştı.
Ateşkes - 16.04.2021
Son dakika haberi! BM Güvenlik Konseyi, Libya'ya ateşkesi denetleme mekanizması gönderilmesini onayladı
Son dakika gündem haberi... BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Libya'ya ateşkesi denetleme mekanizması gönderilmesine onay verdi.
Ateşkes - 16.04.2021
BMGK, Libya'ya ateşkesi denetleme mekanizması gönderilmesini onayladı, Sirte'ye ateşkesi denetlemek için 60 gözlemci konuşlandırılacak.
BMGK, Libya'ya ateşkesi denetleme mekanizması gönderilmesini onayladı, Sirte'ye ateşkesi denetlemek için 60 gözlemci konuşlandırılacak.
Ateşkes - 16.04.2021
Son dakika haber... Etiyopya, Tigray'da açlıktan ölümlerin yaşandığını reddetti
ABD medyasında Lowcock'un dünkü BM Güvenlik Konseyi oturumunda Mekelle şehrinin güneyinde 150 kişinin açlıktan öldüğü söylediği aktarılmıştı. Çatışmaların devam ettiğini ve durumun kötüye gittiğini kaydeden Lowcock, ateşkes olmadığı müddetçe insani krizin daha da derinleşeceği değerlendirmesinde bulunmuştu.
Ateşkes - 16.04.2021
Afganistan barış sürecinde kritik aşama
Nitekim yakın geçmişe bakıldığında, Doha'da devam eden barış görüşmelerinden herhangi bir somut sonuç çıkmamış durumda. Zira barışın ilk adımı ateşkes olmasına rağmen, Taliban bir gün bile ateşkese uymadı.
Ateşkes - 16.04.2021
Son dakika haberi! BM: Etiyopya'nın Tigray bölgesinde 150 kişi açlık nedeniyle hayatını kaybetti
Çatışmaların devam ettiğini ve durumun kötüye gittiğini kaydeden Lowcock, ateşkes olmadığı müddetçe insani krizin daha da derinleşeceği değerlendirmesinde bulundu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ateşkes Haberleri | Ateşkes Haber - Haberler - Sayfa 2 - Ateşkes haberleri, son dakika ateşkes haber ve gelişmeleri burada. Kırgızistan-Tacikistan sınırdaki çatışmada 6 kişi yaşamını yitirdi, 115 kişi yaralandı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 9.5.2021 11:48:19. #1.16#

title