Atca'dan BM Genel Sekreteri Moon'a Mektup ve Sembolik KKTC Kimlik Kartı

Atca'dan BM Genel Sekreteri Moon'a Mektup ve Sembolik KKTC Kimlik Kartı

Yurtdışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (Atca), Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a Kıbrıs Konusunda Bilgilendirici Bir Mektup ve Kıbrıslı Türkler'in Tecridine Son Verilmesi İstemiyle Kendisi Adına Hazırlanan Sembolik Bir KKTC Kimlik Kartı Gönderdi.

Atca'dan BM Genel Sekreteri Moon'a Mektup ve Sembolik KKTC Kimlik Kartı

Yurtdışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA), Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a Kıbrıs konusunda bilgilendirici bir mektup ve Kıbrıslı Türkler'in tecridine son verilmesi istemiyle kendisi adına hazırlanan sembolik bir KKTC Kimlik Kartı gönderdi.

Kıbrıs Türk halkının haklı davasını duyurmak amacıyla ağırlıkla internet üzerinden lobi faaliyetleri sürdüren ATCA'nın İngiltere Başkanı Kerem Hasan ile Amerika Başkanı Emcet Taş, söz konusu mektup ve sembolik büyük boydaki kimlik kartını Moon'a iletilmek üzere bugün ara bölgedeki Ledra Palace'ta BM yetkilisine verdi. Basına açıklama yapan Taş, birliğin faaliyetleri ve mektubun içeriği hakkında bilgi verdi. Birliğin İngiltere, Amerika ve Avustralya olmak üzere 3 ülkede faaliyet gösterdiğini belirten Taş,

Moon'a yazdıkları mektupta, 1960 yılından bugüne kadar geçen sürede yaşanan gelişmeleri anlatarak, Kıbrıs Türkü'nün özgür irade hakkına saygı gösterilmesini istediklerini kaydetti.

Birliğin İngiltere Başkanı Hasan da açıklamasında, Moon'a Kıbrıslı Türkler'in KKTC vasıtasıyla demokratik bir biçimde icra ettikleri özgür irade hakkını temsilen, adına hazırlanan sembolik bir KKTC Kimlik Kartı hediye ettiklerini belirtti. ATCA olarak bu jestleri karşılığında Genel Sekreter'den Kıbrıslı Türkler'in tecridine son verilmesi ve uzun yıllardır süregelen uluslararası temsiliyet mahrumiyetinin son bulmasını istediklerini kaydeden Hasan, 'bunun uluslararası toplumun Kıbrıs Türkü'ne vaat ettiği

bir görev olmakla beraber, tüm insanlığı kucaklamak ve her halkın egemen iradesine saygı duymakla mükellef olan BM'nin en öncelikli görevi olduğunu' hatırlattı.

Moon'a gönderilen mektupta, Kıbrıslı Türkler'in ve Kıbrıslı Rumlar'ın ayrı ayrı referandumlarda özgür irade haklarını egemence kullandıkları ve adadaki iki yönetimin birleştirilememesi ile sonuçlanan Annan Planı süreci sonrasında Kıbrıslı Türkler'in uluslararası temsiliyetten daha fazla mahrum bırakılmaları için hiçbir sebep kalmadığı vurgulandı.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA