Atatürk'ün Manisa'ya Gelişinin 92. Yılı Kutlandı

Atatürk'ün Manisa'ya Gelişinin 92. Yılı Kutlandı

Atatürk'ün Manisa'ya gelişinin 92. yılı kutlandı Manisa Tren Garında Atatürk'ün şehre gelişi temsili olarak canlandırıldı Tren Garından Cumhuriyet Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapan gruba öğrenciler sevgi gösterilerinde bulunduMANİSA - Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal...

Atatürk'ün Manisa'ya gelişinin 92. yılı kutlandı

Manisa Tren Garında Atatürk'ün şehre gelişi temsili olarak canlandırıldı

Tren Garından Cumhuriyet Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapan gruba öğrenciler sevgi gösterilerinde bulundu


MANİSA - Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Manisa'ya gelişinin 92'nci yıldönümü kutlandı. Atatürk'ün Manisa Garına gelişinin temsili olarak canlandırıldığı programda Tren Garından Cumhuriyet Meydanına kadar bando eşliğinde kortej yürüyüşü yapılarak Milli Egemenlik Anıtına çelenk sunuldu.

Atatürk'ün Manisa'ya ilk ziyaretinin 92'nci yıldönümü nedeniyle Manisa Tren Garı'nda temsili olarak Atatürk'ün Manisa'ya gelişi canlandırıldı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Palabıyık, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, vali yardımcıları, kaymakamlar, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri, STK temsilcileri ve askeri erkan Manisa Garı'nda treni karşıladı. Trenden ilk olarak Atatürk portresi öğrenciler tarafından indirilirken ardından Türk bayrağı getirildi.

Manisa Garına gelen trenden indirilen Türk bayrağı Vali Güvençer'e takdim edilirken, Vali Güvençer bayrağı öperek teslim aldı.

Bayrağın teslim edilmesinin ardından Manisa Tren Garı'ndan Cumhuriyet Meydanına kadar bando eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş sırasında öğrenciler, protokol üyelerine sevgi gösterilerinde bulundu.

Cumhuriyet Meydanında yapılan törende ise çelenk sunumlarının ardından saygı duruşunda bulunularak işaret dili eşiğinde İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Palabıyık yaptı. Atatürk'ün Manisa'ya gelişinin 92'nci yıldönümünü kutladıklarını kaydeden Palabıyık, "Bedenen bizleri terk etmiş olsa da aradan geçen neredeyse yüz yıllık bir zamana rağmen bizleri bir araya getirebilen Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk sevgisidir. Bu vesileyle ulu önderimizi rahmet ve minnetle anıyorum, ruhu şad olsun. Kurtuluş Savaşının başladığı 19 Mayıs 1919'dan ulusal bağımsızlığımızı ilan ettiğimiz 9 Eylül 1922'ye kadar geçen süreçte milletimiz birçok acı, gözyaşı ve bedel ödemiştir. Manisa'da işgalci Yunan ordusu tarafından 25 Mayıs 1919'da işgal edilmiş, bu işgal 8 Eylül 1922'de bitmiştir. 3 yılın üzerinde işgal altında kalan Manisa, Mustafa Kemal'in önderliğindeki kahraman Türk ordusunun kente girmesiyle son bulmuş ancak işgalci alçaklar tarafından Manisa yıkılmış, yakılmış ve talan edilmiştir. 5 Eylül'de başlayan ve tarihe Büyük Manisa yangını olarak geçen bu yangın 8 Eylül'e kadar devam etmiş ve şehrin tarihi adeta küller arasında yok olup gitmiştir. Cumhuriyetin ilanının arkasından yaraları sarmak için Anadolu'yu karış karış büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Ekim 1925 tarihinde Manisa'ya gelmiş, dönemin Belediye Başkanı Bahri Sarıtepe ve binlerce Manisalı tarafından coşku ve heyecanla Manisa Garında karşılanmıştır." dedi.

Konuşmanın ardından Fatih Sergi Salonunda Atatürk Fotoğrafları ve Kitapları sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak: İHA