Atatürk'ün Kayseri'ye gelişi kutlandı
Haberler » Güncel » Haber

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişi kutlandı

Atatürk´ün Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Kayseri´ye gelişinin 88. yıldönümü törenle kutlandı.

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişi kutlandı

Atatürk´ün Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Kayseri´ye gelişinin 88. yıldönümü törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende, Büyük Atatürk Koşusu'nda birinci olan atlet Ercan Muslu, Vali Mevlüt Bilici'nin yanına gelerek, ''Mustafa Kemal Paşa şu anda şehrimizdedirler, arz ederim'' dedi.

Daha sonra anıta çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Kayseri'ye gelişinin yıldönümünü coşkuyla, onurla ve inançla kutladıklarını söyledi.

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişini, ülkenin işgalci kuvvetlerden kurtuluşunun ilk adımı olduğu için coşkuyla kutladıklarını ifade eden Özhaseki, şöyle devam etti: ''Samsun'da yanan meşalenin Amasya, Erzurum ve Sivas'ın ardından Kayseri'de daha kuvvetli yanışının coşkusunu içimizde duyuyoruz. Ümitsizliğin her yanı sardığı bir dönemde, yıllarca süren savaşların getirdiği yorgunluktan, bıkkınlıktan ve sefaletten sıyrılmanın yeniden beliren ümide sımsıkı sarılmanın coşkusunu yaşıyoruz, onurla kutluyoruz.''

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kayseri'yi Milli Mücadele'nin halkalarından biri olarak gördüğünü söyleyen Özhaseki, ''Atatürk'e tam destek vermenin, sonuna kadar arkasında olduğumuzu haykırmanın onurunu yaşıyoruz. Cumhuriyetin ilanından sonra değer verdiği ve yatırım üzerine yatırım yaptığı bir şehir olmanın onurunu yaşıyoruz. Geldiğimiz noktada ülkenin en modern ve yaşanabilir şehri olmasını, ülkenin en çalışkan ve müteşebbis insanları olarak Atatürk'ün çizmiş olduğu müreffeh toplum hedefine varmış olmanın onurunu yaşıyoruz. İnançla kutluyoruz. Çünkü, Atatürk'ün çizmiş olduğu hedefler çerçevesinde Kayseri'nin ve Türkiye'nin çağdaş ülkeler seviyesine ulaşacağına inanıyoruz'' dedi.

Özhaseki, Türkiye AB'ye girse de girmese de kişilikli insanlar ve kimlikli kentler olarak dünya devletleri arasında yer alacağına inandıklarını sözlerine ekledi. Törende, aşık Mustafa Önder Gözübenli'nin okuduğu şiir büyük alkış aldı.

Törenin ardından, Atatürk Evi Müzesi gezilirken Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, ''Doğumunun 126. Yılında Fotoğraflarla Atatürk'' konulu resimlerin yer aldığı sergi açıldı.