Atatürk'ün Diyarbakır'ın fahri hemşehriliğini kabul edişi Kürtçe şarkılarla kutlandı

Atatürk'ün Diyarbakır'ın fahri hemşehriliğini kabul edişi Kürtçe şarkılarla kutlandı

Demokratik Toplum Parti'li (DTP) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Atatürk'ün Diyarbakır'ın fahri hemşehriliğini kabul edişini Kürtçe şarkılarla kutladı.

Atatürk'ün Diyarbakır'ın fahri hemşehriliğini kabul edişi Kürtçe şarkılarla kutlandı

Demokratik Toplum Parti'li (DTP) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Atatürk'ün Diyarbakır'ın fahri hemşehriliğini kabul edişini Kürtçe şarkılarla kutladı.

Asker ise çelenk töreninden sonra Atatürk Anıtı'na 100 metre uzaklıktaki kışlaya gidişi sırasında uygun adım düzeninde "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Ne mutlu Türküm diye" slogan attı.

Atatürk'ün 5 Nisan 1926 tarihinde "Diyarbakır'ın fahri hemşeriliğini kabul edişinin 82. yıldönümü" törenlerle kutlandı.

İlk tören Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir'in de katılımıyla Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başladı.

18 Mart Şehitler Günü töreninde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İhsan Uğur'un geç kalması nedeniyle yaşanan 'saat' polemiğini dikkate alan Başkan Baydemir, bugünkü törene erken geldi.

Baydemir, kendisinden sonra gelen Vali Mutlu ile arasındaki sohbeti sırasında "Efendim yine saati soracak mısınız?" esprisini yaptı. Espri Vali Mutlu ve Baydemir arasında gülüşmeye neden oldu.

Anıt Park'taki tören çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla son buldu. Çelenklerin sunulmasından sonra asker, Atatürk Anıtı'nın 100 metre uzağındaki kışlaya uygun adım düzeninde "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Ne mutlu Türküm diyene" sloganlarını atarak gitti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ndeki tören ise halay gösterisiyle başladı. Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonu'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasında sonra kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, Atatürk'ün Diyarbakır'ın fahri hemşeriliğini kabul ettiği müstesna bir günü yaşadıklarını söyledi.

Mustafa Kemal Paşa'nın 16. Kolordu Komutanı olarak 5 Nisan 1916'dan 9 Temmuz 1917'ye kadar bir yıldan fazla bir süre ile Diyarbakır'da görev yaptığını hatırlatan Baydemir, şöyle konuştu: "Mustafa Kemal Paşa Diyarbakır'da kaldığı süre içinde Seman Köşkü'nde (Bugünkü Gazi Köşkü) denilen yerde ikamet etmişti. Diyarbakır'da bulunduğu sırada Eski Belediye önündeki Meydanı açtırarak bir park haline getirmiştir. Ayrıca, Bağdat Caddesi'ni Belediye'nin önünden Balıkçılarbaşı'na kadar olan bölümünü genişletmiş ve Mardin Şosesi'ni onartarak, Mardin Kapısı'nda yeni düzenlemeler yaptırmıştır. Askeri şahsiyeti ve askeri kişiliğinin yanı sıra kente dair, kentlileşmeye dair bir vizyona sahip olduğunu açıklıkla söylemek gerekiyor."

KÜRTÇE ŞARKILAR SESLENDİRİLDİ

Konuşmaların ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Halk Korusu önce Atatürk'ün sevdiği türküleri seslendirdi.

Diyarbakır Vali Vekili Mithat Alan ve Emniyet Müdür Yardımcısı Tuncay Turgut'un da hazır bulunduğu törende Belediye Halk Korusu Kürtçe şarkılar da seslendirdi. Başkan Baydemir, korunun seslendiği Kürtçe şarkılara alkışla eşlik etti. 5 Kürtçe şarkının seslendirildiği mini konser sonunda protokol uzun süre Büyükşehir Belediyesi Halk Korusu'nu alkışladı.

Son olarak ağırlıkta Diyarbakır'da çektirilen Atatürk fotoğraflarından oluşan sergi gezildi. Atatürk'ün Diyarbakır'ın fahri hemşeriliğini kabul edişinin 82. yıldönümü kutlamaları verilen kokteyle sona erdi.

2 Nisan 1926 tarihinde Belediye Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal'e telgrafla Diyarbakır'ın fahri hemşeriliği teklif edilmişti.

Atatürk, Diyarbakır'ın fahri hemşeriliğini kabul ettiklerini ve bundan duyduğu memnuniyeti 5 Nisan 1926'da telgrafla bildirmişti.