Atatürk'ün Denizli'ye Gelişinin 80. Yıldönümü Kutlandı

Atatürk'ün Denizli'ye Gelişinin 80. Yıldönümü Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk'ün Denizli'ye Gelişinin 80

Atatürk'ün Denizli'ye Gelişinin 80. Yıldönümü Kutlandı

Mustafa Kemal Atatürk'ün Denizli'ye gelişinin 80. yıldönümü törenlerle kutlandı. Vilayet önündeki törene Vali Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu, 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Özsoy, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Fuat Güney, PAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Kumsar, vali yardımcıları, daire müdürleri, polis ve askerî erkân, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve diğer vatandaşlar katıldı.

Tören Vali Erkmen, Başkan Zeybekci, Tuğgeneral Özsoy ve diğer protokol üyeleri tarafından Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın ardından Atatürk ve Etnografya Müzesi ziyaret edildi. Burada Erkmen ve diğer protokol üyeleri, Atatürk'ün Denizli'de kaldığı sürede zamanını geçirdiği odaları gezdi. Erkmen, müzenin şeref defterini de imzaladı.

Kutlamalar daha sonra Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda devam etti. Denizli Belediyesi PAHOY Halk Oyunları Ekibi'nin gösterisinin ardından öğrenciler, Atatürk'le ilgili şiirler okudu. PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haytoğlu ise, "Atatürk ve Büyük Ege Gezisi" konulu bir konferans verildi. Vali Erkmen, Yrd. Doç. Dr. Haytoğlu'na Atatürk'ün Denizli ziyaretini en ince ayrıntısına kadar anlatan çalışması için teşekkür ederek plaket verdi.

Kutlamalar, Turan Bahadır Sergi Salonu'nda Atatürk'ün Denizli'ye gelişinin anlatıldığı resim ve fotoğraflardan oluşan sergiyle devam etti. Serginin açılışından sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Atatürk'ün Denizli'yi Ziyareti" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. - DENİZLİ

Kaynak: CHA