Atatürk'ü Anma Töreni

Atatürk'ü Anma Töreni

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Atatürk'ün kararlılığı, sahip olduğu sağlam irade gücü ve yenilikçi kişiliğiyle Türk ve dünya tarihinde yer alan 'eşsiz bir lider' olduğunu belirterek, "Birinci Dünya ve Kurtuluş savaşlarında gösterdiği askeri"...

Atatürk'ü Anma Töreni

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Atatürk'ün kararlılığı, sahip olduğu sağlam irade gücü ve yenilikçi kişiliğiyle Türk ve dünya tarihinde yer alan 'eşsiz bir lider' olduğunu belirterek, "Birinci Dünya ve Kurtuluş savaşlarında gösterdiği askeri yetenekleriyle büyük bir komutan, 1. Dünya Savaşı sonrasında, dağılmanın eşiğindeki bir milleti, tam bağımsızlık ve kardeşlik duyguları ile yeniden bir araya getirmeyi başaran siyasi dehaya sahip bir devlet adamıdır" dedi.

Atatürk'ün vefatının 74. yılı münasebetiyle Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu tarafından Mili Kütüphane'de 'Atatürk'ü Anma Töreni' düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AKDTYK) Başkanı Prof. Dr. Derya Örs katıldı. Saygı ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korusu Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan bir konser verildi. Başbakan Yardımcısı Arınç, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bağımsızlık savaşında, Atatürk ile mücadele vererek toprağa düşen milli mücadele kahramanlarına ve tüm şehitlere rahmet, gazilere de şükranlarını ilettiğini belirterek, Atatürk'ün kararlılığı, sahip olduğu sağlam irade gücü ve yenilikçi kişiliğiyle Türk ve dünya tarihinde yer alan eşsiz bir lider olduğunu söyledi. Arınç, "Birinci Dünya ve Kurtuluş savaşlarında gösterdiği askeri yetenekleriyle büyük bir komutan, 1. Dünya Savaşı sonrasında, dağılmanın eşiğindeki bir milleti, tam bağımsızlık ve kardeşlik duyguları ile yeniden bir araya getirmeyi başaran siyasi dehaya sahip bir devlet adamıdır" dedi.

Arınç, Kurtuluş Savaşı'nın sıkıntılı günlerinde savaşların yorgun düşürdüğü bir milleti, her taraftan işgal edilmiş bir vatanı ve dağılan bir orduyu toparlamış ve bağımsızlık mücadelesini Türk milletiyle birlikte Anadolu'da başlattığını söyledi. Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Atatürk'ün başarısında taşıdığı bu müstesna özelliklerinin yanında Türk milletine olan güven ve inancı da büyük rol oynamıştır. Onun milletine güveni tamdır. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a ayak bastığında kendi ifadeleriyle elinde hiçbir maddi kuvvet bulunmuyordu. Yalnız, yüksek ve manevi bir kuvvet vardı, o kuvvet milletin ta kendisiydi."

Atatürk'ün ideallerinin, felsefesinin, ilkelerinin her türlü bağnazlıktan ve dar düşünce kalıplarından uzak bir şekilde değerlendirildiğinde Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların aşılmasında yol gösterici olacağına inandıklarını belirten Arınç, Atatürk'ün en belirgin özelliklerinden birisinin de fikir adamı olması olduğunu söyledi. Arınç, "Atatürk'ün fikirlerinin özünü oluşturan temel felsefe 'her türlü dogmatik unsurdan arınmış akılcı bir dünya' görüşüdür" diye konuştu.

Atatürk'ün akla ve ilme verdiği önemi sıklıkla belirttiğini anlatan Arınç, problemler karşısında ilmin ışığında çözüm yolları aramayı tavsiye ettiğini belirtti. Arınç, "Ülke gerçeklerinden kaynaklanan sorunlar karşısında aklın ve ilmin rehberliğini kabul eden bu çağdaş görüş milletimizi daima iyiye, yararlıya ve doğruya yöneltmiştir" dedi.

AKDTYK Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Atatürk'ün Türk dilini etkili ve güzel kullandığını, Nutuk'ta askeri ve siyasi dehası kadar dili kullanmadaki meziyetinin görüldüğünü ifade etti. - ANKARA

Kaynak: İHA