Atatürk-Said Nursi Görüşmesi
Haberler » Güncel » Haber

Atatürk-Said Nursi Görüşmesi

Görüşmenin Şahidinin Oğlu, Tarihi Görüşmeyi Anlattı.

Atatürk-Said Nursi Görüşmesi

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını anlatan 'Hür Adam' filmi ile gündeme gelen tartışmalı Bediüzzaman ve Atatürk arasındaki görüşmenin ayrıntılarını 1. TBMM'de Mardin mebusu olan Abdülgani Ensari'nin oğlu 75 yaşındaki Nezihi Ensari anlattı.
Son zamanlarda medyada Bediüzzaman hakkında çıkan bazı yayınlar ve eleştirilere tepki gösteren Nezihi Ensari, haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Bediüzzaman'ın, tenkitlerini vatan-millet hayrına yaptığını, siyaset için, mevki için yapmadığını vurgulayan Ensari, "Bediüzzaman sadece din ve vatan aşkı için mücadele etti. Said Nursi ve Atatürk arasında hiçbir zaman münakaşa olmadı. Aksine kendi aralarında yaptıkları görüşmede birbirlerine saygı ve hürmet ettiklerine bizzat babam şahit olmuştur. Babamla çok samimi bir arkadaşlıkları vardı Babam sürekli onun sohbetlerine katılır, fikir alışverişlerinde bulunurlardı." dedi.

"ATATÜRK, SAİD NURSİ İLE GÖRÜŞME TALEBİNDE BULUNDU"
Babası Abdulğani Ensari'nin kendisine söylediklerini aktaran Nezihi Ensari, Atatürk ve Bediüzzaman Said Nursi arasındaki görüşmenin, Atatürk'ün kendi isteği üzerine babasının organizesinde gerçekleştirdiğini söyledi.Nezihi Ensari, şunları anlattı: "Atatürk bir gün Meclis'e babamı çağırır ve babamdan kendisini Said Nursî ile buluşturmasını ister. Babam da o tarihte Ankara'da Hacı Bayram Veli camisinin misafirhanesinde bulunan Nursî'ye durumu iletiyor. Said Nursî, babama 8 saat görüşmek şartıyla bu görüşmeyi kabul ediyor. Babam ve Sait Nursi, Hacı Bayram Veli camisinden yürüyerek eski TBMM'ye kadar gelirler. Atatürk, Bediüzzaman'ı kapıda karşılar. Atatürk Sait Nursi'ye 'Hocam neredesiniz, bizi tamamen bıraktınız' diye hitap eder."

Bediüzzaman'ın, Atatürk'e, cumhuriyetin kuruluşunda büyük bir cihat yaptığını söylediğini aktaran Ensari, ancak ardından 'başarının kıymetini bilmeme' ikazında bulunduğunu söyledi.Ensari şöyle konuştu: "Bediüzzaman, Atatürk'e önce 'Çok şükür Kur'an-ı Azimüşşan'ı kurtardın' demiş. Ardından 'Ama Cenab-ı Hakkın sana verdiği bu başarının kıymetini bilmemeye başlıyorsun.' ikazında bulunmuş. Atatürk 'neden hocam' deyince, Said Nursi 'Avrupa'nın ahlakını medeniyet olarak Türkiye ye getirmeyin. Avrupa'nın sanayisini teknolojisini getirin. O zaman sizin için büyük bir başarı olur. Biz de onlar gibi çalışalım, vatanımızı yükseltelim. Ama sakın Avrupa'nın medeniyetini getirmeyin. Zaten Avrupalılar medeniyeti bizden aldılar. Bu halk için büyük bir darbe olur. diye ikazda bulunuyor."

Atatürk'ün "Ne yapmam gerekir?" diye sorduğunu anlatan Nezihi Ensari, Nursi'nin de "Namaz kılınması" ikazında bulunduğunu kaydetti. Ensari, güzel bir sohbetin ardından Atatürk'ün Nursi'ye makam teklifinde bulunduğunu, ancak Bediüzzaman'ın bu teklifleri reddettiğini sözlerine ekledi.