Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri Almanya Yolcusu (fotoğraflı

Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri Almanya Yolcusu (fotoğraflı

Sivas Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri, AB Eğitim ve Gençlik Programları Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri Kapsamında Almanya'ya Gidecek

Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri Almanya Yolcusu (fotoğraflı

Sivas Atatürk Sağlık Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri, AB Eğitim ve Gençlik Programları Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında Almanya'ya gidecek.

Okul Müdürü Ahmet Gülyaşar, 'Kadın Sağlığında Mamografinin Önemi ve Hastanelerde Radyoloji Beceri Eğitimi' adlı proje ile okullarından 32 kişilik bir öğrenci grubunun Almanya'ya gideceğini söyledi.

Gülyaşar, projelerinin AB Eğitim ve Gençlik Programları Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında mesleki eğitim alanında kabul edilen tek proje olduğunu belirterek, proje kapsamında ilk grup olarak 18 öğretmen 3 öğrenci'nin 25 Nisan'da Almanya'ya gideceğini, eğitimin 3 hafta süreceğini ifade etti.

İkinci grubun 14 öğrenci, 3 öğretmenin yer aldığını, 18 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında Almanya'ya gideceğini anlatan Gülyaşar, 'Öğrencilerimiz hem eğitim konusunda değişik okullar, hastaneler görecekler, hem de değişik kültürleri tanıma fırsatı bulacaklar' dedi.

Projenin yurt dışına en fazla öğrencinin gideceği bir proje olma özelliği taşıdığını, bütçesinin 60 bin 900 Avro olduğunu belirten Gülyaşar, öğrencilerin bu kapsamda ulaşım, konaklama, yabancı dil kursu, gezi birçok alandaki ihtiyaçlarının da karşılanacağını söyledi.

Projenin amacı hakkında da bilgi veren Gülyaşar, 'Ülkemizde kanser türleri içerisinde ve kadınlarda sık görülen meme kanserinin erken teşhisinde en etkili yöntem olan mamografi tekniğinin teknolojik ve uygulama açısından Avrupa'da uygulanışını, ülkemizdeki uygulamalarla karşılaştırılmasının yapılması amaçlanmaktadır' dedi.

Sivas'ta meme kanseri oranının ülke ortalamasının üzerinde olması nedeniyle projeye ihtiyaç hissedildiğini anlatan Gülyaşar, 'Proje ile sadece mamografi alanında değil, radyolojik görüntüleme yöntemlerinin ülkemizle ve şehrimizle mukayeselerinin yapılarak öğrencilerin staj yapmaları sağlanacaktır' diye konuştu.

Almanya'ya gidecek 32 kişilik öğrenci grubu arasında okul müdürü Gülyaşar, proje koordinatörü Yılmaz Bulut, proje rehber öğretmenleri Fatma Bulut, Celaleddin Yıldırım, Hülya Hacıalibeyoğlu, Fatma Yanmaz da yer alacak.

(EMN-ZZ) - SİVAS