Atatürk Havalimanı'nda Harç Pulu Karmaşası...
Haberler » Güncel » Haber

Atatürk Havalimanı'nda Harç Pulu Karmaşası...

Yurtdışı Harcının 15 YTL'ye İndirilmesi, Atatürk Havalimanı'nda Karmaşaya Neden Oldu. Yeni Uygulama Kapsamında 15 YTL'lik Harcı Tahsil Etmesi Gereken Tur Şirketleri ve Havayolu Şirketleri, Yolcuları Bankalara Yönlendirirken, Tahsilatı Tek Bir Bankanın Yapması Vezneler Önünde Kuyruklara Neden Oldu.

Atatürk Havalimanı'nda Harç Pulu Karmaşası...

Yurtdışı harcının 15 YTL'ye indirilmesi, Atatürk Havalimanı'nda karmaşaya neden oldu. Yeni uygulama kapsamında 15 YTL'lik harcı tahsil etmesi gereken tur şirketleri ve havayolu şirketleri, yolcuları bankalara yönlendirirken, tahsilatı tek bir bankanın yapması vezneler önünde kuyruklara neden oldu.

70 YTL'lik Yurtdışı çıkış harcının Maliye Bakanlığı'nın kararı ile 15 YTL'ye indirilmesi ardından uygulamanın ilk günü problemlerle başladı. Uygulamanın nasıl işleyeceğinden habersiz Atatürk Havalimanı'na gelen yolcular sıkıntılı anlar yaşadı. İlk olarak Maliye Bakanlığı veznesine giden yolculara, 15 YTL'lik harcın taşıyıcı tur şirketleri ve havayolu şirketlerine ödeneceği söylendi. Yolcular, ödemeyi yapmak üzere tur şirketlerine başvurduklarında ise, bankalara yönlendirildi. Ancak yolcuların sıkıntılı anları bununla da bitmedi. Harç tahsilatını sadece Garanti Bankası'nın yaptığını gören yolcular, banka önünde oluşan kuyruklarda beklemek zorunda kaldı.

Yolcular ise harç tutarındaki indirimin güzel olduğunu ancak bu düzensizliğe anlam veremediklerini belirterek, "Harcı ödemek için burada bekliyoruz. Altyapı hazırlanmadan böyle bir uygulamaya geçilmesi çok yanlış. Sadece tek bir banka tahsilat yapıyor. Uçuş saatimizi kaçırma tehlikesi ile karşı karşıyayız" dediler.

Öte yandan, yeni harç uygulamasının ilk gününde hazırlıklarını tamamlayan THY, bilet satış gişelerinden bir tanesini harç tahsilatına ayırarak, yolcularına sorunsuz bir şekilde hizmet verdi.

Maliye Bakanlığıtarafından yapılan düzenleme ile yurtdışına çıkış harcı hakkındaki kanun 1 Nisan tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. Yurtdışı çıkış harcı, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile toplu taşıma araçlarıyla yurt dışına çıkış yapılması halinde düzenlenen bilet üzerine, "yurt dışına çıkış harç pulu" yapıştırılmak suretiyle ödenecek.

Biletin elektronik ortamda ya da yurtdışında düzenlenmesi halinde, pasaport üzerine ya da boarding kartına harç pulu yapıştırılmak suretiyle ödenebileceği gibi, vergi tahsilatına yetkili bankalara, gümrük saymanlıklarına veya vergi dairelerine ad, soyad ve pasaport numarası belirtilmek suretiyle makbuz karşılığı da ödenebilecek.

Münferit çıkışlarda ise ödeme yurtdışına çıkış harcı, vergi daireleri, gümrük saymanlıkları ve yetkili bankalara ad, soyad ve pasaport numarası belirtilerek makbuz karşılığı veya ilgili gümrük saymanlıkları ve vergi dairelerinden "yurt dışına çıkış harç pulu" alınıp pasaport üzerine yapıştırılmak suretiyle de yapılabilecek.

Yeni düzenleme ile yurtdışına çıkış harcından muaf olanların kapsamı da daraltıldı. Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapılmasına karşın çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunduğunu belgeleyenlerden, ticari amaçla yük ve yolcu taşımaya yönelik kara, deniz, hava ve demiryolu araçlarında, yurt dışına çıkış sırasında fiilen mürettebat olan görevlilerinden ve 7 yaşını doldurmamış olanlardan harç alınmayacak.