Atama Bekleyen Öğretmenlereylem Yaptı

Atama Bekleyen Öğretmenlereylem Yaptı

Taksim'de atama bekleyen öğretmenler, "Öğretmenler atama istiyor" sloganıyla eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı.

Atama Bekleyen Öğretmenlereylem Yaptı

Taksim'de atama bekleyen öğretmenler, "Öğretmenler atama istiyor" sloganıyla eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı.

Yapılan basın açıklamasında, "Kasım ayında 44 bin atama yapılmalı, yapılan atamalarda tüm branşlara adil kadro dağılımı sağlanmalıdır" denildi.

Atanamayan öğretmenlerin düzenlediği eyleme CHP'li milletvekilleri Umut Oran, Ali Akgündüz, Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu'da destek verdi.

Haber-Kamera: Serpil KIRKESER İstanbul DHA

Atama bekleyen yaklaşık 200 öğretmen Taksim tramvay durağında toplandı. "Öğretmenler atama istiyor", "Ücretli öğretmenlik kaldırılasın" şeklinde pankartlar taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak Taksim'den, Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü. Atanamayan öğretmenlerin yürüyüşüne CHP'li milletvekilleri Umut Oran, Ali Akgündüz, Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu da destek verdi. Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup burada, atanamadığı için intihar eden öğretmen arkadaşları için bir dakikalık saygı duruşunun ardından, skeç oynayıp, şarkılar söylediler.

"55 BİN ATMA HALA YAPILMAMIŞTIR"

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i istifaya çağıran grup adına basın açıklamasını iki yıldır atanamayan Fen Bilgisi Öğretmeni Yasemin Çim yaptı. Yasemin Çim, "Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun sözleri bilinmektedir ve ağustosta yapacağını söylediği 55 bin atma hala yapılmamıştır. Öncelikli isteğimiz ağustosta 11 bin olarak yapılan atamaların biran önce 55 bine tamamlanması için en geç kasım ayında 44 bin atama yapılmasıdır" dedi.

"KASIM AYINDA 44 BİN ATAMA YAPILMALI"

Çim, "Öğretmen açığı 150 bin diye açıklanmışken ve 80 bin ücretli öğretmen çalıştırılırken yani aslında 230 bin öğretmen açığı bulunurken 2011 yılı 11 bin atama ile kapatılamaz. Bu atama sayısı öğretmenlerin de eğitimin de yaralarını sarmaya yetmez. Bunun için kasım ayında 44 bin atama yapılmalı, yapılan atamalarda tüm branşlara adil kadro dağılımı sağlanmalıdır. Ardından tüm öğrentmenlerin atanması için çok acil bir planlama yapılmalı ve mevcut birikim eritilmelidir. Bunun için de KPSS değil diploma yeterlidir" şeklinde konuştu. Hükümeti eleştiren CHP milletvekili Mahmut Tanal yurtdışından öğretmen ithal edildiğini belirterek konun takipçisi olacaklarını söyledi.

?