Atama Bekleyen Öğretmenlerden Erdoğan'a İmalı Tepki

Atama Bekleyen Öğretmenlerden Erdoğan'a İmalı Tepki

Kayseri'de Ataması Gerçekleşmeyen Genç Öğretmenler Bu Kez Taşı Sıkıp Suyunu Çıkardı. Daha Önce Ağızlarıyla Kuş Tutan Öğretmen Adayları, "Başbakan, 'Gençler Taşı Sıkıp Suyunu Çıkarır' Diyor. Biz de Taşı Sıkıp, Suyunu Çıkardık, Atama Bekliyoruz" Dediler. Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk İse, "Sıkma Taş Suları" Projesiyle AB'ye Başvuracaklarını Söyledi.

Atama Bekleyen Öğretmenlerden Erdoğan'a İmalı Tepki

Kayseri'de ataması gerçekleşmeyen genç öğretmenler bu kez taşı sıkıp suyunu çıkardı. Daha önce ağızlarıyla kuş tutan öğretmen adayları, "Başbakan, 'Gençler taşı sıkıp suyunu çıkarır' diyor. Biz de taşı sıkıp, suyunu çıkardık, atama bekliyoruz" dediler. Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk ise, "Sıkma Taş Suları" projesiyle AB'ye başvuracaklarını söyledi.

Kayseri'de Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şubesi üyesi öğretmenlerle, atama bekleyen bir grup genç öğretmen adayı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bu gençler, taşı sıksa suyunu çıkarır" açıklamasına gönderme yaparak, "Taşı sıkıp suyunu çıkarma" eylemi yaptı. Pet şişelerin üzerine "Sıkma Taş Suları" yazan ve yanlarında getirdikleri taşların suyunu çıkarmaya çalışan öğretmen adayları, son yapılan atamanın yetersizliğinden yakındı. Türk Eğitim Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk'se yaptığı açıklamada, "Hükümet tarafından on gündür, kamuoyu müjde ve flaş ifadeleriyle meraklı bekleyişe itildi. Biz de müjdeyi merak ettik. Meğer müjde Başbakan'ın tuşa basmasıymış. Dünkü atamada Kayseri'ye düşen öğretmen sayısı sadece 14. Bu, sadece bir okulun öğretmen açığını kapatmaya yetecek bir sayı" diye konuştu. Eylem için yanlarında getirdikleri pet şişeleri gösteren Öztürk, "Başbakan (Bu gençler taşı sıksa suyunu çıkarır) demişti. Öğretmen adaylarımız da el emeği göz nuruyla, taşı sıkıp suyunu çıkardı. Acemice hazırlanan, içinde taş parçaları olan suyun birini Başbakan'a hediye edeceğiz. Bir öğretmen, ömründe sadece bir şişe su doldurabiliyor. Bu nedenle, 'Sıkma Taş Suları' projesiyle AB'ye başvuracağız" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürü Remzi Kaya'nın, son 5 yılda 100 bin öğretmen ataması yapıldığını açıkladığını, aynı günlerde, AKP Kayseri İl Başkanlığının ise, 5 yılda 200 bin öğretmen ataması yapıldığı yönünde açıklama yaparak, kendilerin şov yapmakla suçladığını iddia eden Öztürk, "Personel Gene Müdürü Remzi Kaya. Al sana bir kaya nerene dayarsan daya. Biz mi şov yapıyoruz. Yoksa birbirinden ayrı açıklama yapan sizler mi?" eleştirisinde bulundu.

Atama bekleyen öğretmen adayları, bir hafta önce de ağızlarında oyuncak kuş tutarak, "Ağzımızla kuş tutuyoruz. Artık atamamız yapılsın" demişti. Aday öğretmenler, atamaları yapılana kadar eylemlerinin süreceğini söylediler.