Atakaş Şirketler Grubu Limandan İlk İhracatını Gerçekleştirdi

Atakaş Şirketler Grubu Başkanı Recep Atakaş, Fabrika Limanından İlk İhracatını Gerçekleştirdi.

Atakaş Şirketler Grubu Limandan İlk İhracatını Gerçekleştirdi

Atakaş Şirketler Grubu Başkanı Recep Atakaş, fabrika limanından ilk ihracatını gerçekleştirdi.

Atakaş Şirketler Grubu'nun, Rusya'nın en büyük çelik üreticilerinden MMK (Magnitogorsk Iron and Steel Works) ile İskenderun'da kurduğu demir çelik fabrikasının liman kısmından ilk ihracat başladı.

MMK - Atakaş ortaklığında kurulan demir çelik fabrikasının liman bölümünde ilk ihracatın gerçekleşmesi iki ortak arasında büyük heyecan yaşattı. İlk geminin limana yanaşması ile gerçekleştirilen törende kurban kesildi ve limanın hayırlı hizmetlere vesile olması için dua edildi.

Atakaş Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş burada yaptığı konuşmada üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin denizcilikten yeteri kadar pay alamadığına dikkat çekti.

Atakaş, "Bu hizmetin Türkiye'ye ve MMK- Atakaş'a hayırlı olmasını diliyorum. Bu iskelenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ticari anlamda iskelemize yanaşan ilk gemi inşallah hayırlı olur. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen denizcilikten aldığımız pay şu günü kadar çok azdı. İnşallah bundan sonra bu iskele sayesinde yapılacak tersaneler sayesinde denizcilikten aldığımız pay da büyüyecektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyor limanımızın hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Liman'da ilk ihracatın başlaması nedeniyle düzenlenen törene MMK- Atakaş yönetim kurulu üyeleri ve çalışanları katıldılar.

5 Nisan'da devreye alınan ve senelik 10 milyon metre elleçleme yapabilen liman, üçüncü şahıslara da hizmet verecek. Fabrikadaki dev liman aynı anda 12 geminin yanaşmasına imkan sağlamasıyla da RO-RO dahil büyük tonajlı gemilerin de rahatlıkla yanaşabilmesine imkan sağlıyor.

(CİHAN)